Coaching - modny kierunek i pewność zatrudnienia

Coaching – studia nowe, odpowiadające na wyzwania współczesnego świata, czy może jednak nietrafiona propozycja uczelni? Patrząc na to, co się dzieje aktualnie na rynku, można z pewnością stwierdzić, że rozwój osobisty jest dla każdego ambitnego człowieka bardzo ważny. Jednak sami nie zawsze wiemy co jest dla nas najlepsze – boimy się zmian. Dlatego zapotrzebowanie na coachów wzrasta. Zobaczmy, czym charakteryzuje się ten nowoczesny kierunek.

Coaching – co to w ogóle jest?

Coaching to proces, która pomaga menedżerom, szefom firm, czy też pracownikom ulepszyć ich działania, sprawić, że organizacja będzie działała sprawniej, efektywniej. Sam proces jest bardzo ciekawy, opiera się w dużej mierze na pytaniach – klienci muszą sami dojść do odpowiednich wniosków i odpowiedzi co jest dla nich najlepsze. Dzięki temu poznają siebie, pobudzają się do kreatywnego myślenia, działania oraz wzmacniają swoje kompetencje w zakresie osiągania celów. Należy jednak pamiętać, że nie każdy trening rozwoju jest coachingiem. Klient nie dostanie tutaj gotowych rozwiązań od coacha, a sam na nie wpadnie. Dlatego tak ważne jest merytoryczne przygotowanie do zawodu, jakie osiągniemy na licznych warsztatach lub na dobrej jakości studiach. 

Na studiach coachingowych najważniejsze jest to, by nauczyć studenta rożnych metod i narzędzi pracy, tak by umiał je zastosować na co dzień. Istotne jest uświadomienie sobie, kto ma być w centrum zainteresowania – coach nie powinien dominować nad klientem, musi być partnerem, który wzbudza zaufanie. Student zapozna się z podstawowymi mechanizmami działającymi na psychikę człowieka. W obecnych czasach coaching jest stosowany nie tylko w obszarze zawodowym, ale także dotyczy codziennego życia, związków czy nawet wyboru sposobów żywienia. 

Coaching – studia dla wszystkich?

W ostatnich latach na rynku mamy do czynienia z wieloma osobami, które określają się mianem profesjonalnych coachów, ale w rzeczywistości posługują się pustymi frazesami, które niekoniecznie pozytywnie oddziałują na ich klientów. Dlatego tak ważne jest, by osoba, która zechce zostać coachem, dogłębnie poznała daną tematykę oraz posiadała pewne cechy osobowości – takie jak empatia, wnikliwość czy chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Już będąc na studiach warto zwiększać swoje szanse na bycie dobrym coachem. 

Można to robić na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest po prostu nauka – nawet jeżeli wykładowca wymaga znajomości tylko części materiałów, warto jest czytać dodatkową literaturę. Po drugie warto uczestniczyć w życiu uczelni – zazwyczaj każdy kierunek ma swoje koło studenckie, dzięki któremu można się rozwijać. Po trzecie jeżeli pracujemy z praktykami, czerpmy od nich jak najwięcej – może prowadzą swoje strony internetowe, podcasty czy piszą książki? Ostatnim sposobem jest możliwość odbywania praktyk i stażu. I choć wiemy, że początkowo praca za niewielkie wynagrodzenie czy też za darmo może sprawiać trudności, to jednak wiemy, że w przyszłości to bardzo procentuje. 

Studia coachingowe to na pewno bardzo ciekawe doświadczenie, szczególnie dla osób chcących pomagać innym w osiąganiu przez nich wymarzonych celów. To zajęcie może być bardzo satysfakcjonujące i wybór takich studiów na pewno będzie owocował w przyszłości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here