Doradca nieruchomości

Od paru lat zawód agenta nieruchomości staje się jeszcze popularniejszy. Dzieje się tak między innymi z tego względu, iż sektor nieruchomości jest jeszcze bardziej konkurencyjny, przez co jeszcze ciężej sprzedać mieszkanie, dom lub lokal w miarę szybko oraz po atrakcyjnej cenie. Doradca ds. nieruchomości ma to zadanie uprościć oraz pełny mechanizm transakcji przyspieszyć. Co jednakże wiemy o ostatnim zawodzie? Czym dokładnie zajmuje się agent nieruchomości?

Kim jest doradca nieruchomości?
Specjalista ds. nieruchomości nazywany także odmiennie pośrednikiem nieruchomości lub agentem, to osoba, jaka zajmuje się oceną sektora nieruchomości, jak i doradzaniem konsumentom właśnie w owym obszarze. Zna się on na prawie, może ustalić wartość nieruchomości, skutecznie inwestować, i również ma wiedzę z obszaru promocji oraz marketingu. Gdyż sektor stale się zmienia, taka osoba żeby nie wypaść z obiegu musi na bieżąco kontrolować sektor nieruchomości i przebudowy legislacyjne w nich będące, żeby dobrze tworzyć umowy i orientować się w obecnych statusach prawnych konkretnej nieruchomości. Co więcej musi umieć dostrzegać potrzeby konsumentów, aby móc dostosować jak najkorzystniejsze warunki. Ma on ogromny kontakt z ludźmi, jego zadaniem jest rozpoznanie potrzeb konsumentów oraz próba dostosowania do nich jak najatrakcyjniejszej propozycji.

Cechy agenta nieruchomości
Nie ma wątpliwości co do tego, iż każdy człowiek jest wyjątkowy oraz ma własne umiejętności do wykonywania konkretnego zawodu. Jest jednakże szereg cech, jakie mogą być dobre, jeśli chcemy rozpocząć pracę na stanowisku agenta nieruchomości. Jedną z nich jest bez wątpienia wytrwałość. Niestety nie zawsze sprzedanie lub wynajęcie domu czy mieszkania od ręki jest możliwe. Często agent musi przeprowadzić dużo spotkań, zidentyfikować oczekiwania wielu konsumentów, aby transakcja się powiodła. Jak już wspominaliśmy, choć praca wydaje się doskonała – w końcu obowiązują przeważnie nieregulowane godziny pracy, i prowizje mogą być niewątpliwie duże – mogą mieć miejsce takie miesiące, w jakich zarobimy mało lub chociażby wcale. Więc wytrzymałość oraz determinacja są niezwykle istotnymi cechami w owym fachu. Stały kontakt z kontrahentem wymaga także otwartości na innych, często miłej aparycji, poza nadmienioną już wytrwałością, przydatna będzie także z pewnością ogromna wytrzymałość na stres. Pośrednik nieruchomości musi być nakręcony na stałe uzupełnianie wiedzy. Ambicja jest inną zaletą, bez jakiej ciężko osiągnąć sukces w owym fachu. Wiedza z obszaru prawa budowlanego lub fiskalnego, ekonomii, finansów oraz sektora nieruchomości musi być uzupełniana na bieżąco. Organizowane są także kursy dla agentów, należałoby z nich korzystać oraz nieustannie się szkolić.

Ile zarabia agent nieruchomości?
Zakres obowiązków pośrednika nieruchomości jest niezwykle duży, lecz należy przyznać, iż również dochody do niskich nie należą. Wedle tegorocznych danych mediana dochodów brutto za rok 2018 wynosiła 5,5 tys, co nie jest niewielką sumą. Wszystko jednakże będzie zależało od tego, gdzie się pracuje, w której instytucji oraz w którym województwie lub chociażby mieście. Pensja może być zatem bardzo zróżnicowana oraz ma to wpływ dużo elementów. Prócz zwykłego wynagrodzenia, należy także wziąć pod uwagę specjalne prowizje za dokonane transakcje, jakie mogą wynieść do 4% ich wartości. Teraz dużo instytucji nieruchomości proponuje teraz również niezliczone benefity.

Deregulacja zawodu agenta nieruchomości
Zawód agenta nieruchomości został deregulowany. Teraz wpis do centralnego rejestru pośredników jest uproszczony, i wnioskować o niego mogą osoby, jakie przykładowo do tej pory były asystentami pośredników. Wnioskodawca praktycznie nie ma prawie żadnych zastrzeżeń, co w założeniu zachęcić miało do podejmowania pracy na owym stanowisku. Do czasu deregulacji pośrednicy nieruchomości musieli spełniać określone kryteria, żeby zostać wpisanymi na listę. Obecnie usunięta została nieodzowność posiadania potwierdzonego wyższego wykształcenia, praktyki zawodowej lub zakończenia studiów podyplomowych w bieżącym kierunku, co także miało wpływ na to ile zarabia agent nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here