koszt kredytu

Każda osoba, która chce wziąć kredyt, powinna dokładnie przeanalizować umowę kredytową oraz koszty takiego zobowiązania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy stać Cię na dany produkt finansowy i czy poradzisz sobie z jego spłatą. Wbrew pozorom kredyt nie składa się jedynie z oprocentowania, ale także szeregu dodatkowych opłat. Zobacz, jak obliczyć koszt kredytu i mieć pewność, że dana oferta jest atrakcyjna.

Oprocentowanie nominalne

Wielu kredytobiorców, podczas wyboru kredytu zwraca uwagę wyłącznie na oprocentowanie. Niestety weryfikacja ofert banków jedynie pod tym kątem może przynieść Ci rozczarowanie, gdy okaże się, że na Twoje zobowiązanie składa się jeszcze szereg innych, kosztownych opłat. Oprocentowanie nominalne oznacza stopę procentową, która określa odsetki, jakie będzie musiał spłacić kredytobiorca w ramach swojego zobowiązania. Takie oprocentowanie nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP.

Wiele banków oferuje atrakcyjne oprocentowanie kredytu, aby przyciągnąć klientów. Jednocześnie w innych elementach takiego zobowiązania są dodatkowe koszty, które sprawiają, że dana oferta nie jest tak atrakcyjna, jak mogłoby się wydawać. Niskie oprocentowanie jest w takim przypadku rekompensowane podwyższeniem kosztów innych opłat np. prowizji.

Dodatkowe koszty kredytu – co się do nich zalicza?

Prócz oprocentowania nominalnego w koszty kredytu wchodzą także inne dodatkowe opłaty np. prowizja, opłata przygotowawcza i koszty ubezpieczenia. Bank ma obowiązek w jasny dla klienta sposób przedstawić wszystkie koszty kredytu, aby ten wiedział, na jaki kredyt się decyduje. Możesz więc dokładnie podpytać konsultanta o to, jakie dodatkowe koszty przewiduje dana oferta. Wtedy będziesz wiedzieć jakie opłaty wchodzą w skład kredytu gotówkowego, samochodowego lub hipotecznego, który chcesz wziąć.

Tylko w momencie, gdy obliczysz całkowity koszt kredytu, będziesz miał pogląd na to, czy dana oferta jest droga, czy też tania. Nie zawsze jest tak, że banki rekompensują sobie niskie oprocentowanie wysokimi kosztami dodatkowymi. Niekiedy zdarza się tak, że rzeczywiście chcą przyciągnąć nowych klientów atrakcyjnym zobowiązaniem. Wtedy prócz małego oprocentowania nominalnego nalicza się też koszty dodatkowe w atrakcyjnej wysokości. Zawsze warto to jednak sprawdzić.

Jak obliczyć koszt kredytu?

Obliczanie kosztu kredytu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie musisz tracić na to wiele czasu, wystarczy, że skorzystasz z narzędzi, które ułatwią Ci to zadanie. Na stronach większości banków można znaleźć tzw. kalkulator kredytowy. Dzięki niemu całkowicie bezpłatnie i bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić, ile kosztuje dane zobowiązanie finansowe. Biorąc pod uwagę wszystkie warunki kredytu, RRSO i inne dodatkowe koszty jak prowizje, bez większego wysiłku ocenisz, jaki jest całkowity koszt danego zobowiązania.

Pozwala to uniknąć sytuacji, w której zaciągnięty kredyt okazuje się droższy, niż myślałeś i zaczyna sprawiać problem ze spłatą. Zanim więc pójdziesz do oddziału banku i podpiszesz umowę kredytową, masz okazję wybrać najlepszą dla siebie ofertę, znając wszystkie jej koszty. Kalkulator kredytowy https://splatapozyczek.pl/kalkulator-kredytowy/ jest bardzo dużą pomocą dla kredytobiorców, którzy nie mają bardzo dużej wiedzy z zakresu bankowości, ale chcieliby samodzielnie wybrać ofertę, która jest dostosowana do ich potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here