Jak ukształtować przestrzeń?

Gospodarka przestrzenna jest całokształtem działań biernych i czynnych, które dotyczą podmiotów i przedmiotów związanych z organizacją użytkowania przestrzeni. Jej celem jest ochrona określonych wartości przestrzeni oraz racjonalne jej kształtowanie poprzez stymulację odpowiednich procesów gospodarczych. To tak tytułem wstępu. Dalsza lektura przeznaczona jest przede wszystkim dla tych, którzy zainteresowani są bezpośrednio studiami na kierunku gospodarki przestrzennej.

Czy zastanawiasz się czasami, czym tak właściwie jest przestrzeń publiczna i do kogo tak naprawdę należy? A może jak kształtować otoczenie, czyniąc je przyjaznym dla mieszkańców? Czy może jak osiągnąć kompromis pomiędzy gwałtownym i coraz szybszym rozwojem miast i innych ośrodków mieszkalnych a troską o środowisko naturalne? Zapewne tak. I pewnie – przynajmniej póki co – nie masz zielonego pojęcia, jakich odpowiedzi udzielić możesz na te trudne pytania. Natomiast absolwent studiów na kierunku gospodarki przestrzennej potrafi. Chcesz być taki, jak on? No pewnie, że chcesz. Pozwól więc sobie opowiedzieć nieco więcej o tych zajmujących studiach. Rzecz jasna tylko w wypadku, gdy jesteś osobą wrażliwą na problemy otoczenia i ludzi, a dodatkowo pragniesz zarządzać ludźmi i procesami działającymi dla wspólnej sprawy. Tak? Dobrze. No to jedziemy.

Studia na kierunku gospodarki przestrzennej są zdecydowanie interdyscyplinarne. Ich przyszły absolwent bez wątpienia zdobędzie wiedzę z zakresu administracji i zarządzania, ekonomii, geografii oraz urbanistyki. Dlaczego taki zestaw? To proste – każde z tych zagadnień wiąże się ściśle z planowaniem przestrzeni oraz zarządzaniem rozmaitymi jednostkami natury przestrzennej, takimi jak chociażby gmina, miasto czy też region. Jako student tego kierunku zapoznasz się z prawnymi aspektami ochrony środowiska, do tego tez opanujesz rysunek i podstawy grafiki, nauczysz się korzystać z mapy, a ponadto planować, przedstawiać oraz realizować wszelkie zmiany w przestrzeni.

Jak możesz dostać się na studia z gospodarki przestrzennej? Nic bardziej prostego. To znaczy moja odpowiedź. Bo pierwszorzędne zdanie egzaminu dojrzałości to już nie takie przelewki. Tu już się trzeba trochę namęczyć, natrudzić. Oczywiście, przedmiotami, branymi pod uwagę przez większość uczelni oferujących gospodarkę przestrzenną są przede wszystkim geografia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski i matematyka. Nie wszystkie naraz jednak, bo każda uczelnia patrzy na co innego. Wybierz więc mądrze i naprawdę porządnie przyłóż się do matury, jeśli myślisz o tych studiach. Czy też jakichkolwiek w ogóle.

Jeśli jeszcze nie czujesz się dostatecznie przekonany do tych studiów, w coś tam jeszcze wątpisz, czegoś się tam jeszcze boisz, to popatrz sobie na prawdziwą listę kompetencji, umiejętności i wiedzy klasycznego absolwenta gospodarki przestrzennej. A są wśród nich takie zagadnienia, jak ekonomia i ekonometria, ekonomiczne podstawy funkcjonowania miasta i regionu, geografia ogólna i geografia regionu, prawne aspekty ochrony środowiska, rysunek i grafika, sporządzanie map, makiet i rzutów terenu, trendy w planowaniu przestrzeni, zarządzanie jednostkami przestrzennymi – gminą, miastem, regionem, zarządzanie nieruchomościami. Ciągle nieprzekonany? No nie sądzę. Taki zestaw bezcennych umiejętności każdego chyba pociąga.

W jakim charakterze możesz pracować po ukończeniu gospodarki przestrzennej? Na pewno jako agent nieruchomości, autor lub konsultant projektów rozbudowy miast i regionów, pracownik biur architektonicznych i planistycznych, specjalista do spraw zrównoważonego rozwoju miast i regionów czy też jako urzędnik samorządowy. Wybór jest więc całkiem przyzwoity.

Gospodarkę przestrzenną możesz natomiast studiować na następujących uczelniach: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Wybór jest spory.

A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o tym naprawdę ciekawym kierunku, to radzę poszukać na własną rękę. Ot, chociażby pod hasłem „gospodarka przestrzenna studia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here