Jak założyć własną działalność gospodarczą

Wiele osób chciałoby założyć własną działalność i prowadzić swój mały biznes, ale zwykle boją się odpowiedzialności i przeszkód, z jakimi zapewne przyjdzie im się zmierzyć, no i jeszcze ta tak zwana papierkowa robota, która może przerazić każdego. Czy zatem jest się czego obawiać i czy gra jest warta świeczki?

Samo założenie działalności gospodarczej wbrew pozorom jest czynnością bardzo łatwą i tak naprawdę każdy może to zrobić. Nie każdy natomiast poradzi sobie z jej prowadzeniem, co już wcale do łatwych nie należy. Zatem jak założyć własną działalność. Aby prowadzić własną firmę, zdecydowanie trzeba wykazać się odwagą w podejmowaniu decyzji, oraz niezłomnością, no i na początku przygotować się niestety na opłaty. Podczas zakładania swojego biznesu ważne jest, aby mieć odłożone rezerwy finansowe, bo zwykle koszty, które zainwestujemy, zwracają się dopiero po kilku miesiącach albo nawet później, w zależności od rozwoju firmy. Warto też wspomnieć, że prowadząc własną działalność, szybko zapomnimy co to urlop czy tak zwane chorobowe.

Początki zwykle do łatwych nie należą, tak zwanej papierkowej roboty jest sporo, i zanim będziemy mogli skupić się na prowadzeniu biznesu, czeka nas przeprawa przez urzędy, biura i tym podobne. Zatem z czym wiąże się otwarcie działalności gospodarczej i czy jest aż takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Załóżmy, że najważniejsze, czyli dobry biznesplan już mamy, bez tego nawet nie warto się zastanawiać nad założeniem firmy, bo po prostu rynek nas wchłonie. Obecnie planuje bardzo duża konkurencja w prawie każdym sektorze gospodarki, no i właśnie słowo klucz to prawie każdym. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej niszy, w której będziemy się poruszać. Mając przemyślaną strategię rozwoju i odrobinę szczęścia na pewno nie powinniśmy się obawiać o losy naszej działalności. Następny z ważnych momentów to wybór formy, w jakiej będziemy działać. Najtańsza w rejestracji, a nawet darmowa jest na pewno jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna.
Inaczej sprawa ma się ze spółkami handlowymi, przy tego typu działalności trzeba się liczyć na wstępie z kosztami zarejestrowania ok. 1500 zł
Mamy więc już zarówno biznesplan, jak i złożony wniosek o rejestrację firmy, ale to nie wszystko. Kolejnym logicznym krokiem byłoby wymyślenie nazwy, która będzie chwytliwa i zawarte w niej będzie to, czym się zajmujemy. Są też odnośnie do tego pewne wytyczne, których należy się trzymać, czyli nazwa ma być dwuczłonowa, z czego pierwsza część jest określona przez przepisy prawne, natomiast druga to właśnie ta chwytliwa nazwa, o której była mowa. Jeżeli chodzi o część prawną nazwy, to mówiąc o jednoosobowej działalności, zawarte w niej musi być nasze imię i nazwisko. Skoro wybraliśmy już nazwę dla naszej działalności, wybrać należałoby teraz formę opodatkowania. Do wyboru mamy tutaj podatek PIT tak zwany progresywny, podatek PIT liniowy, ryczałt oraz karta podatkowa.
Kolejny krok, jaki musi wykonać przedsiębiorca to wypełnienie wniosku CEIDG-1 i jest to tak naprawdę początek drogi administracyjnej, przez którą przechodzi nasz jeszcze pomysł, aby stać się firmą. Jeszcze do niedawna, aby złożyć ten własnie wniosek trzeba się było nieźle nabiegać, od urzędu gminy, do zus-u poprzez jeszcze inne instytucje w międzyczasie. Dzisiaj w dobie internetu wystarczy zasiąść przed komputerem i otworzyć stronę centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Tam znajdziemy potrzebne wnioski, czyli: podanie o nadanie numeru NIP, wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa, wniosek o nadanie numeru REGON, oraz zgłoszenie płatników do składek ubezpieczeniowych. Jeżeli ten krok mamy za sobą teraz czeka nas wizyta w banku i założenie konta firmowego, bez którego nie jesteśmy w stanie wystartować. Mimo że wniosek składaliśmy elektronicznie, to wizyta w urzędzie skarbowym nas nie ominie i będziemy się tam musieli udać po numer NIP.
REGON natomiast otrzymamy drogą pocztową w ciągu trzydziestu dni od daty złożenia wniosku. Jeżeli planujemy zatrudniać pracowników, to konieczne będzie też zgłoszenie się do Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu.

Formalności jest sporo, ale i późniejszej satysfakcji będzie jeszcze więcej. Nie ma nic przyjemniejszego niż patrzeć, jak rozwija się nasza firma i przynosi przy tym niemałe zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here