Jak zdobywać dodatkowe pieniądze na emeryturze?

Teoretycznie na emeryturze powinniśmy skupiać się już tylko na wiedzeniu przyjemnego i spokojnego życia. Dać sobie dożywotni urlop od pracy, koncentrując się na dbaniu o swoich bliskich i o samych siebie – w wieku sześćdziesięciu czy siedemdziesięciu lat wszystkie przeszłe zaniedbania dają o sobie znać i przemieniają się w trudne schorzenia i choroby, z którymi musimy bezustannie walczyć, by móc dożyć odpowiedniego wieku. Niby tak to wszystko powinno wyglądać, ale jednak wiemy dobrze o tym, że w rzeczywistości życie na emeryturze potrafi być bardzo trudne i ciężkie. Rezygnują ze swojej pracy z przymusu i tym sposobem tracąc swoje główne źródło dochodów, od tej pory zaczynamy pobierać świadczenia emerytalne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby miały one wartość przypominającą chociażby naszą dawną pensję. A zwykle tak nie jest. Emerytury w Polsce są bardzo niskie i mówi się o tym od wielu lat, a mimo tego rząd dalej nie planuje ich zmieniać. Teoretycznie więc moglibyśmy postarać się o jednorazowy dodatek do emerytury, ale taki pojedynczy zastrzyk gotówki jakoś specjalnie nie poprawiłby naszej sytuacji. Zobaczmy zatem, jak w wolnym czasie moglibyśmy sami dorobić sobie do swoich świadczeń. Mamy bowiem do tego pełne prawo. A przy okazji ponownie stajemy się częścią życia społecznego i odzyskujemy swoją pewność siebie, wiedząc, że nasza praca przydaje się innym.

Pierwszym sposobem na dorobienie sobie do emerytury może być… założenie własnej firmy! Kto powiedział, że w starszym wieku trzeba wyłącznie leżeć, spacerować, chodzić na zakupy i odwiedzać kolejne gabinety lekarskie. Nikt nie wyznaczył jeszcze żadnego konkretnego wieku, do którego można by było rejestrować własne działalności gospodarcze. Jeśli więc zawsze w swoim życiu chcieliśmy pokierować swoim biznesem, ale tak się jednak złożyło, że w przeszłości nie było nam dane to zrobić, teraz, gdy mamy znacznie więcej wolnego czasu i nic nas już nie ogranicza, nareszcie możemy spełnić swoje marzenie. Niektóre firmy słynące dziś na całym świecie (m.in. popularna sieć zajmująca się sprzedażą jedzenia) zostały założone przez ludzi w wieku pięćdziesięciu, sześćdziesięciu czy nawet siedemdziesięciu lat. Bardzo często to my sami zaczynamy się ograniczać. Uznajemy, że w pewnym wieku nie wypada nam robić pewnych rzeczy i pozostawiamy je osobom młodszym, wpędzając się w ten sposób w jeszcze większy dołek psychiczny. A przecież nawet jeśli nasz biznes okaże się porażką i zupełnie nie wypali, nic takiego się nie stanie. Zawsze natomiast warto spróbować. Ryzyko popłaca.

Nie każdy z nas musi mieć jednak tą naturalną smykałkę do prowadzenia interesów. Jeżeli nawet w młodszym wieku znacznie lepiej czuliśmy się jako elementy większych zespołów i nigdy nie lubiliśmy przejmować obowiązków swoich kierowników i szefów, nie powinniśmy teraz nagle się do tego zmuszać. Nasza praca może przypominać tą zupełnie zwyczajną, którą wykonywaliśmy przez ostatnich parę lat. Pomyślmy, czy przypadkiem nie bylibyśmy w stanie częściowo jej kontynuować. Zacznijmy szukać również takich stanowisk, dzięki którym moglibyśmy zarabiać, nieprzesadnie się przy tym przemęczając. Praca opiekunki taka właśnie jest. Niby opieka nad dzieckiem nie jest prosta, bo maluchy są tak absorbujące, że potrafią pochłonąć całą energię nawet własnych rodziców, ale przecież my mamy już w tym wszystkim doświadczenie, skoro udało nam się wychować kilka maluchów na porządnych dorosłych obywateli. Zaproponujmy więc swoje „usługi” wychowawcze sąsiadce z naprzeciwka lub koleżankom córki. Dzieci dadzą nam w tym starszym wieku mnóstwo radości, bo same zarażą nas swoją energią i pokażą, jak to jest cieszyć się z tych najmniejszych rzeczy. Praca będzie częściowo wymagająca pod względem fizycznym, ale psychicznie zadziała na nas jak najlepsze lekarstwo. Taki relaks na pewno nam tylko pomoże.

Jeśli jednak te wszystkie opisane opcje dalej wydają się nam bezsensowne, wykorzystajmy po prostu jednorazowy dodatek do emerytury. Potraktujmy go jak taki darmowy zastrzyk gotówki – wygraną na loterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here