Jakie studia wybrać?

Czy stoisz lub wkrótce staniesz, przed wyborem kierunku studiów?
Jeśli tak, to musisz się nad tym solidnie zastanowić…

Po co chcesz iść na studia?
To wbrew pozorom nie takie oczywiste pytanie. Może chcesz wybrać kierunek, który da Ci w przyszłości możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy. Albo pragniesz rozwijać swoją pasję w jednostce, która umożliwi Ci stanie się ekspertem w danej dziedzinie. Niektóre kierunki są z kolei dość bezproblemowe i możesz uzyskać tytuł magistra bez większego wysiłku, za to poprowadzić przez kilka lat studenckie życie (opcja najmniej polecana). W skrajnym przypadku możesz iść na studia tak po prostu, na próbę, zobaczyć, czy dany kierunek jest dla Ciebie. Zrezygnowanie z nich po semestrze na ogół nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

„Co lubisz?” kontra „W czym jesteś dobry?”
Zastanów się na tym co Cię pasjonuje. Uwielbiasz gry komputerowe i chciałbyś tworzyć własne? Ok, ale wolałbyś projektować postacie i zajmować się grafiką, pracować nad motorem gry, czy raczej interesuje Cię zarządzanie całym projektem, włączając w to koordynację pracy wielu ludzi? Już wiesz? A czy na pewno masz do tego predyspozycje?
No właśnie. Można być zafascynowanym chorobami, ale nie mieć tak pojemnej pamięci, żeby skończyć medycynę. Można uwielbiać rysować, ale nie być na tyle kreatywnym, żeby projektować plakaty i mieć niewystarczająco ścisły umysł, aby zostać architektem. To, że uwielbiasz malować paznokcie albo fascynują Cię gwiazdy niekoniecznie oznacza, że będziesz w stanie ukończyć kosmetologię lub astronomię.

Chcę dobrze zarabiać!
Jeśli Twoim priorytetem jest zdobycie pracy, w której będziesz dobrze zarabiać, skup się na rozeznaniu rynku pracy. Jakie zawody w ogóle wymagają od swoich pracowników, aby byli po licencjacie lub z tytułem magistra bądź inżyniera? Kto obecnie najlepiej zarabia, w jakiej dziedzinie następuje teraz rozwój? Czy warto zainwestować w studiowanie, czy lepiej koncentrować się na umiejętnościach praktycznych? Czy jako magister danego kierunku faktycznie zwiększasz swoje szanse na dobre zatrudnienie? Może warto iść do konkretnej pracy, a studiować cokolwiek? Jeśli celujesz w kierunek, który ma pomóc Ci na rynku pracy, koniecznie zorientuj się, czy uczelnia, która Cię kusi zapewnia praktycznie warsztaty, czy jedynie będziesz wkuwał definicje i regułki.

Mam pasję, którą chcę rozwijać
Być może to serce podpowiada Ci, jak wybrać studia, a reszta nie jest ważna. Obecnie oferta kierunków jest bardzo szeroka i jeśli masz jakieś określone preferencje, to na ogół bez problemu znajdziesz na jakiejś uczelni coś, co będzie Ci odpowiadać. Stosunki międzynarodowe, biologia sądowa, enologia, sinologia… Wybór jest ogromny! Jeśli więc chcesz rozwijać swoje zainteresowania, to prawdopodobnie da się to zrobić. Masz wówczas gwarancję, że będziesz studiować z zapałem i bez większego wysiłku. Spotkasz ludzi, którzy interesują się tym samym, być może będziesz mógł się udzielać w kole studenckim lub brać udział w projektach badawczych. Grunt, to nie zapomnieć o przyziemnej stronie życia i mieć plan odnośnie pracy 😉

Nie bój się zmian
Właśnie, właśnie – liczba kierunków i specjalizacji jest ogromna. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że interesujący Cię kierunek jest dostępny na kilku uczelniach. Albo że jego poziom jest bardzo różny, a dobre uniwersytety nie zawsze mają najlepsze kierunki we wszystkich dziedzinach. Przed podjęciem decyzji przeszukaj oferty, postaraj się znaleźć opisy kursów. Czy na uczelni A wszyscy muszę robi takie same kursy? A może na B masz obowiązkowych kilka rzeczy, a resztę możesz dobrać według upodobań z listy?
Nie kieruj się bliskością jednostki. Warto odświeżyć swoje otoczenie. Wyjedź gdzieś dalej, poznaj zupełnie nowe miasto, oderwij się od domu rodzinnego. To też nauczy Cię wielu rzeczy. Jeśli dobre studia są daleko, a możesz się na nie dostać – nie wahaj się zaryzykować.

To co studiować?
W skrócie, na początek zastanów się PO CO Ci studia. Potem, JAKI KIERUNEK Cię interesuje. Następnie zobacz jakie są dostępne opcje.
I pamiętaj – studia, to nie wyrok! Są po to, aby móc się rozwijać. Jeśli trafisz na kierunek, który po prostu nie będzie dla Ciebie, nie bój się zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here