Na wsi nie tylko rolnicy

Polska wieś się zmienia. Widzą to nie tylko jej mieszkańcy, ale każdy kto przynajmniej sporadycznie zdecyduje się odwiedzić obszary wiejskie. Zmiany nie dotyczą jednak wyłącznie rozwoju rolnictwa. Fakt, polscy rolnicy radzą sobie dobrze, a ich gospodarstwa coraz częściej przypominają prężnie działające zakłady produkcyjne. Kilkusethektarowe gospodarstwa, ciągniki wyposażone jak najlepsze samochody, a także ogromne budynki gospodarcze. To najbardziej widoczne oznaki sukcesu, który jak się okazuje można odnieść także, a może przede wszystkim na wsi. Jednak nie tylko one wpisują się w krajobraz współczesnej wsi. Wielu mieszkających tam ludzi nie widzi siebie w roli rolnika. Nawet jeżeli po rodzicach czy dziadkach odziedziczyli gospodarstwo, to chcą wykorzystać budynki i ziemię inaczej. Ciekawy pomysł na mały biznes na wsi to oczywiście produkcja naturalnej, ekologicznej żywności. Jest to zresztą koncepcja wciąż bardzo związana z życiem na wsi. A mieszczuchy z pewnością będą zainteresowane świeżą żywnością zamiast przysłowiowymi gotowcami z supermarketu. Jednak na tym pomysł przedsiębiorczych mieszkańców wsi bynajmniej się nie kończą. Zwłaszcza młodzi ludzie często szukają własnej drogi. Nie jest to takie trudne, zwłaszcza współcześnie gdy odległości z miasta na wieś, przynajmniej ta mentalna, znacznie się zmniejszyła. A w czasach, kiedy w większości domów jest przynajmniej jeden samochód klienci są gotowi podjechać do dobrego producenta czy usługodawcy wiele kilometrów. Zatem co jeszcze można robić na wsi?

Zakłady usługowe coraz częściej pojawiają się na obszarach wiejskich. Panie otwierają tam chociażby salony piękności, a panowie zajmują się prowadzaniem zakładów naprawy pojazdów. Niższe podatki od nieruchomości to dodatkowy atut, przemawiający za tym, by nie tylko mieszkać, ale również pracować na wsi. Tam też panują najlepsze warunki do uprawiania warzyw, owoców czy roślin. W mieście trudno utrzymać je w dobrej kondycji. Na wsi nie ma natomiast takiego problemu z wodą, nasłonecznieniem, czystym powietrzem czy żyzną glebą. Wracając jednak do nieco odmiennych niż rolnicze rodzajów działalności, pomysł na mały biznes na wsi może obejmować także prowadzenie dziennej opieki nad dziećmi. Mając do dyspozycji sporą działkę, uda się zorganizować nie tylko wszechstronnie wyposażony obiekt, ale również cudowny ogród. Rodzice nie będą chcieli przywozić swoich pociech za miasto? Na pewno znajda się zainteresowani, chociażby ci, którzy i tak przejeżdżają obok w codziennej drodze do pracy. Poza tym świadomość ekologiczna wśród Polaków wzrasta. Wielu ma dosyć sprawdzania prognoz pogody i słuchania alertów antysmogowych dla swoich miast. Przerażają ich ostrzeżenie przed wyprowadzaniem dzieci na zewnątrz. Nie ma co ukrywać, jakość powietrza w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Niemniej jednak na obszarach wiejskich wciąż jest znacznie lepiej niż w dużych miastach. Tam także maluchy mają niecodzienną dla siebie możliwość poprzebywania na łonie natury. Czy nie znajdą się rodzice, którzy to docenią? Na pewno się znajdą.

Pomysłem na mały wiejski biznes może być także prowadzenie różnego rodzaju lokali usługowych. Dobra restauracja utrzyma się nawet w małej miejscowości, zwłaszcza jeżeli będzie serwowała świeże i smaczne dania. Takie potrawy to dzisiaj rzadkość, więc ludzie są gotowi pokonać trochę kilometrów w ich poszukiwaniu. Poza tym pomysł na mały biznes na wsi może obejmować praktycznie każdy rodzaj działalności usługowej. Dobra reklama w Internecie oraz przy głównych lokalnych szklakach komunikacyjnych zrobi swoje. Sława wyprzedza też najlepszych fachowców. Grunt to zatem robić to, w czym jest się dobrym. W dzisiejszych czasach granica pomiędzy miastem i wsią nie jest już tak widoczna. A jeżeli już to z korzyścią dla wsi. Ludzie uciekają z miast w niemal równym tempie, jak kiedy dążyli do życia w nich. Wszechobecne mury, spaliny i hałas jednak męczą. Odpocząć można od nich chociażby w ośrodku spa, zlokalizowanym na wsi. A gdzieżby indziej. I to kolejny fajny pomysł na wiejski biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here