PROGRAMOWANIE W JĘZYKU PYTHON

Python? Co to takiego?

Czy popularny język programowania Python ma coś wspólnego z pytonami, groźnymi wężami -dusicielami z Amazonii? Czy to one go wymyśliły i piszą w nim tajemnicze wężowe aplikacje potrzebne do przetrwania w egzotycznym buszu? Niestety musimy Was rozczarować – prawda na temat Pythona jest nieco bardziej prozaiczna. Język ten został stworzony na początku lat dziewięćdziesiątych przez holenderskiego programistę Guido van Rossuma, a jego nazwa nie nawiązuje do sympatycznych mieszkańców tropikalnych dżungli, ale do Latającego Cyrku Monty Pythona. Znajduje zastosowanie w licznych obszarach i umożliwia napisanie niemal dowolnej aplikacji – obecnie najważniejsze dziedziny, w których używa się Pythona to takie innowacyjne technologie jak data science i machine learning, pozwala jednak również na tworzenie serwisów internetowych, aplikacji webowych i komputerowych, gier czy rozwiązań serwerowych. Tyle na początek – przejdźmy jednak do konkretów.

Trochę praktycznych informacji.

Python to język skryptowy – kod zapisuje się w zwykłym edytorze tekstu, którym może być nawet najprostszy notatnik (często jednak korzysta się z bardziej specjalistycznych, takich jak Atom czy Visual Studio Code; mogą one ułatwić pracę dzięki różnym podpowiedziom czy zaznaczeniom). Jest również językiem interpretowanym, a więc tłumaczeniem kodu na postać zrozumiałą dla komputera i wykonywaniem go zajmuje się specjalny program nazywany interpreterem języka. Interpretery Pythona znajdują się w różnych systemach operacyjnych co czyni ten język wieloplatformowym – w systemach opartych na Linuxie interpreter jest już zainstalowany, w Windowsie trzeba go ściągnąć i doinstalować. Python wspiera różne paradygmaty programowania – obiektowy, imperatywny, a także funkcyjny, dzięki czemu jest jeszcze bardziej uniwersalny i zapewnia programistom dużą swobodę w wyborze odpowiedniego sposobu pracy. Posiada dynamiczny system typów – przypisuje typy do wartości przechowywanych w zmiennych w trakcie działania programu. Kolejną cenną właściwością omawianego języka jest odśmiecanie pamięci czyli automatyczne zarządzanie dynamicznie przydzielaną pamięcią i zwalnianie jej przez tzw. garbage collector – rozwiązanie to odciąża programistów i pozwala im skupić się tylko na programowaniu. Kod źródłowy w Pythonie jest czytelny i klarowny, a składnia bardzo przejrzysta, zwięzła, intuicyjna i przypominająca tę w języku angielskim. Słowa kluczowe są zrozumiałe i przypominają te z innych języków programowania; ułatwia to „przeskakiwanie” z Pythona na, przykładowo, Javę czy C#. Należy pamiętać o poprawnym formatowaniu kodu ponieważ nieprawidłowo wcięty może podlegać sprzecznym interpretacjom programisty czy kompilatora i  wprowadzać w błąd.  Dane w Pythonie są przechowywane w zmiennych, które mogą mieć dowolne nazwy, zaczynające się jednak na którąś z liter alfabetu.

Dlaczego warto poznać Pythona?

Programiści bardzo chwalą Pythona za jego elastyczność (powiedzieliśmy już o wieloparadygmatowym charakterze tego języka) oraz wydajność; wynalazek van Rossuma świetnie sprawdza się przy rozbudowanych systemach przetwarzających ogromne ilości danych. Liczba dziedzin i obszarów, w których Python znajduje zastosowanie jest naprawdę wielka, jest to także język po który często sięgają takie niezajmujące się zawodowo programowaniem osoby jak ekonomiści czy analitycy danych. O bardzo silnej i stabilnej pozycji Pythona w świecie IT może świadczyć to kto z niego skorzysta – znajdziemy tutaj bowiem takie firmy jak Google, Facebook czy Youtube, który jest napisany właśnie w Pythonie. Na tym jednak nie koniec; zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Pythona używa się przy tak imponujących przedsięwzięciach jak loty kosmiczne, tymczasem amerykańska NASA wykorzystuje „pythonową” aplikację do kontroli startowej wahadłowców. Trzeba przyznać, że robi to pewne wrażenie. Popularne branżowe rankingi, takie jak TIOBE Index czy Spectrum przyznają Pythonowi wysokie miejsca jeśli chodzi o popularność. Istnieją silne podstawy do założenia, że będzie ona rosnąca i w związku ze swoją obecnością w przełomowych innowacjach technologicznych, Pythona czekają jeszcze wielkie dokonania. Tym bardziej warto już dziś zaprzyjaźnić się z tym językiem i odkryć jego walory.

Szkolenia Python dostępne są w Altkom Akademia – największej firmie szkoleniowej w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here