Spedycja a logistyka - w czym jest różnica

Na naszym rynku, jest wiele firm transportowych, bez których nie istniał by dzisiejszy rynek handlu. Każda doświadczona i stale rozwijająca się firma ma w swoich szeregach, porządną nowoczesną flotę pojazdów, bez których przewóz towarów byłby nie możliwy, a spedytor lub logistyk nie miałby w tej sytuacji racji bytu. Dlatego tak ważną sprawą jest rozwijanie firm transportowych, przy udziale spedytora oraz logistyka.
W transporcie związanym z przewozem towarów, klient często ma problem z rozróżnieniem poszczególnych usług. Sam wybór firmy jest dość niełatwym zadaniem, a gdy dochodzą do tego wszelkie pojęcia techniczne, niekoniecznie zrozumiałe dla laika, mogą pojawić się spore wątpliwości.
Spedycja a logistyka?
Jeżeli chodzi o logistykę, to łączy ona w sobie różne procesy dotyczące przemieszczania się dóbr, ludzi, towarów a nawet informacji, związanej z przejazdem towaru do punktu docelowego.
Firma, która zajmuje się logistyką ułatwia w znacznym stopniu swoim Klientom dostarczanie zleconych przez nich towarów, pod wskazany adres. Procesy logistyczne odbywają się na zasadzie planowania, projektowania, wdrażania, realizowania, kontroli oraz nadzoru.
Jeśli chodzi o spedycję, to jest to szereg następujących po sobie procesów, dzięki którym można zorganizować odpowiednio każdy transport, związany z przewozem towarów.
Rola spedytora polega na gromadzeniu i przyjmowaniu zleceń, zawieraniu umów z klientami, kompletowaniu dokumentów, organizacji środków transportu oraz nadaniu towarów.
Spedycja, jako dziedzina w handlu wymaga dobrej znajomości obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności jeżeli w ofercie firmy znajduje się spedycja międzynarodowa. Obiekty takie, gdzie wykonuje się usługi, znajdują się przeważnie przy drogach szybkiego ruchu, granicach państw oraz w miejscach do tego przeznaczonych. Dla ułatwienia pracy pracownikom i zapewnieniu klientom pełnej obsługi, firmy te często proponują odpowiednie działania, począwszy od usług logistycznych, a skończywszy na transporcie. Spedycja to najpopularniejsza branża na rynku,a zwłaszcza w naszych portach, gdzie stale się rozwija, a obrót towarów ciągle rośnie.
Spośród wszystkich tych pojęć, transport jest bardzo zawężonym zagadnieniem.
Spedycja zajmuje się pośrednictwem między logistyką a transportem, który jest płatną formą, w celu przewożenia towarów oraz ludzi z punktu załadowczego do miejsca przeznaczenia.
Transport może dzielić się na: powietrzny, drogowy, kolejowy, przesyłowy lub morski. Może zdarzyć się, że dla sprawnego przewozu towarów lub ludzi różne rodzaje transportu łączy się dla zapewnienia lepszej obsługi. Cechy, takie jak bezpieczeństwo, czas dostawy oraz jakość tworzą kompleksowe usługi transportowe, które towarzyszą każdej spedycji na rynku.
Firmy logistyczne, które usytuowane są nad morzem mają więcej możliwości na zaplanowanie transportu swoich towarów oraz spełnienie wcześniej wymienionych kryteriów, które świadczą o doświadczeniu w takich usługach.
Firmy transportowe z długoletnim stażem i ugruntowanej pozycji na rynku pokazują się z dobrej strony poprzez sprawowanie nadzoru nad każdym etapem przewozu ładunków.
Zarówno spedycja oraz logistyka są specjalizacjami ściśle ze sobą powiązanymi, jeżeli chodzi o skuteczny transport. Obie te dziedziny są niezwykle ważne, a każda z nich ma za zadanie zająć się kompleksowo obsługą swoich działań z zakresu dobrego i bezpiecznego transportu. Bardzo często zdarza się, że są one ze sobą mylone, a laicy z tego tematu nie potrafią powiedzieć, czym tak naprawdę trudni się spedycja, a jaką rolę odgrywa logistyka oraz gdzie leży między nimi granica ze specjalizacji.
Oba te obszary, zarówno spedycja jak i logistyka, wymagają od ludzi tym zajmujących się odpowiedniej wiedzy z zakresu transportu oraz nowatorskich rozwiązań, konkretnych umiejętności oraz silnego charakteru.
Praca związana z tymi sektorami wiąże się z dużym stresem i konkretnymi wymaganiami, z zakresu umiejętności szybkiego podejmowania trafnych decyzji oraz skutecznego analizowania sytuacji, które mogą powstać w ciągu dalszych losów.
Nie każdy człowiek to potrafi, a nawet najlepsza uczelnia kształcąca na rynku w zakresie spedycji i logistyki nie jest w stanie zapewnić po skończeniu studiów takich umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here