Jak rozliczyć umowę o dzieło?

Na rynku pracy istnieje kilka form pozyskiwania dochodu. Mowa tu oczywiście o umowach, jakie zawierane są między pracodawcą a pracownikiem. Generalnie wyróżnić można trzy typy takich umów. Jest ich oczywiście więcej, ale najpopularniejsze są trzy.

Pierwszą formą umowy jest to umowa o pracę. Zasady zatrudnienia oraz współpracy na zasadzie umowy o pracę jasno określa kodeks pracy. Jest to najpopularniejsza forma zatrudnienia. Mówi się potocznie, że jest to tzw. praca na etat. Druga popularna umowa o umowa zlecenie. Jest to umowa cywilnoprawna. Umowa ta podpisywana jest w sytuacji, kiedy pracownik ma do wykonania konkretne zlecenie, ale nie obowiązują go konkretne godziny pracy oraz nie ma bezpośredniego przełożonego. Wynagrodzenie otrzymuje po prostu za wykonane zlecenie w określonym terminie. Drugą popularną umową cywilnoprawną jest umowa o dzieło. W tym przypadku pracownik otrzymuje wynagrodzenie za wykonanie konkretnego dzieła. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to umowa rozliczana za konkretny efekt.

Bardzo ważne jest rozliczenie umowy o dzieło. Różni się ono od rozliczenia umowy o pracę. Jednak, aby wyjaśnić ten temat zacząć należy od początku czyli od same specyfiki umowy o dzieło. Po pierwsze umowa o dzieło podpisywana jest między przedsiębiorstwem a osobą fizyczną. Umowa taka zawiera kilka ważnych elementów. Określa ono dokładnie jaką pracę na wykonać pracownik. I tu ważna uwaga. Jak wspomniano już wcześniej jest to umowa rozliczana za konkretny efekt. Wyjaśnić to można na przykładzie sprzedaży i różnicy między umową o dzieło. Jeśli firma zatrudnia telemarketera i jego pracą jest wykonanie 100 telefonów dziennie w celu sprzedaży dane produktu to jest to umowa zlecenia. Natomiast w przypadku umowy o dzieło pracownik rozliczany byłby za sprzedaż, czyli konkretny efekt. Warto o tym pamiętać, aby nie popełnić błędu podpisując umowę o dzieło, która tak naprawdę powinna być umową zlecenia lub odwrotnie. Kolejny element, jaki zawiera umowa o dzieło to termin jego wykonania. Termin taki w umowie o dzieło zawsze musi być podany. To dwa najważniejsze elementy, jakie zawierać musi każda umowa o dzieło. Jednak mogą być też i inny. Na przykład, jeśli pracownik do wykonania działa potrzebować będzie jakiś materiałów od pracodawcy to w umowie o działo także zawierane są konkretne zapisy dotyczące tego jakie materiały pracodawca ma przekazać pracownikowi i w jakim terminem. Jak zatem widać sama umowa o dzieło nie jest skomplikowana.

Rozliczenie umowy o dzieło także nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tej formy zatrudnienia to pracownik jest zobowiązany do wystawienia rachunku. W przypadku umowy o pracę czy umowy zlecenia takiej konieczności nie ma. Wynagrodzenie jest po prostu wypłacane na nasze konto po wykonaniu pracy. Na szczęście wystawienia takiego rachunku nie jest trudne. W internecie jest nie tylko mnóstwo wzorów takich rachunków, ale jest też bardzo wiele kalkulatorów płac, które pomogą nam wyliczyć wynagrodzenie netto.

Współpracując i rozliczając się na podstawie umowy o dzieło pamiętać należy o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim umowa o dzieło nie jest umową ozusowaną. Oznacza to, że w ramach umowy o dzieło nie są odprowadzana składka emerytalna oraz składka zdrowotna. Jest to bardzo ważne i zawsze należy o tym pamiętać jeśli podejmujemy się współpracy w ramach umowy o dzieło. Pamiętać należy o tym, że w takiej sytuacji po prostu nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego oraz nie odkładamy środków na przyszłą emeryturę. Druga ważna sprawa to kwestia zaliczki na podatek dochodowy. Bardzo istotne jest to, że w przypadku umowy o dzieło mamy do czynienia z dwiema wartościami kosztów uzyskania przychodu. Może być to 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu. To jakie koszt uzyskania przychodu zostanie zastosowany określają odpowiednie przepisy. O tym także należy pamiętać kiedy rozliczać będziemy umowę o dzieło.

Umowa ta ma jednak swoje plusy. Jeśli komuś nie zależy na ubezpieczeniu lub ubezpieczony jest w innej formie to fakt, że w ramach umowy o dzieło nie są odprowadzane składki to kwota netto jest wyższa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here