Konto osobiste.

W dzisiejszych czasach już prawie każdy z nas ma konto bankowe. Niektórzy nawet, jak by nie chcieli go mieć, to są zmuszeni do założenia jego, gdyż np. pracodawca wypłaca pensję tylko na rachunek bankowy. Mamy na rynku bardzo dużo banków, gdzie można założyć konto. Myślicie, że nie ma różnicy i obojętnie gdzie powinniście to zrobić? Mylicie się. Z kontem bankowym jest, jak z kredytem czy pożyczką. Każdy bank ma inne oferty, różne oprocentowania, inne kwoty prowizji. Tak samo jest z kontem bankowym. Jeśli macie w planach otwarcie konta, warto zapoznać się z ofertami kilku banków, tak by wiedzieć, gdzie założyć konto korzystne przede wszystkim dla was. Wiadomo, że banki to takie instytucje, które po prostu zarabiają. Od nich nic nie dostaniemy za darmo. W ostatnich latach jest bardzo dużo banków i jest między nimi konkurencja. To dobre zjawisko dla nas, konsumentów. Banki muszą prześcigać się, by zdobyć klienta. Dlatego też mają coraz lepsze oferty, także kont osobistych.
Na co w takim razie zwrócić szczególną uwagę podczas zakładania konta?
1. Konto bez opłat, konto „za zero” – wiele banków ogłasza i reklamuje, że ich konto bankowe jest całkowicie darmowe. Jednakże tylko wtedy, jak spełnimy poszczególne warunki. I te warunki najlepiej poznać i zweryfikować, czy będziesz w stanie je spełnić i tym samym nie płacić za utrzymanie rachunku. Jakie to mogą być warunki? Z opłat za prowadzenie konta możemy zostać zwolnieni kiedy np.:
– dokonamy transakcji kartą za x zł – kwota jest zależna od banku, w jednym to jest 100 zł, natomiast już w innym 400 zł
– dokonamy x transakcji kartą
– minimalne wpływy na konto np.1000 zł.
Przeanalizuj, czy jesteś w stanie spełnić warunki. Wtedy dopiero możesz liczyć, że nie będziesz płacił za utrzymanie rachunku.
2. Wypłaty z bankomatów. Zapytaj pracownika o wypłaty z bankomatów, czy są darmowe lub płatne, jeśli tak to ile. Zazwyczaj wypłaty są darmowe, ale tylko z bankomatów danego banku. Choć zdarzają się wyjątki, gdzie nie zapłacimy za wypłaty z żadnych. Myślę, że to jest jeden z najlepszych plusów. Czasem potrzebujemy gotówki, bo nie możemy zapłacić kartą i naprawdę uciążliwe jest szukanie „swojego” bankomatu. Najczęściej wypłacamy wtedy pieniądze z pierwszego lepszego bankomatu. Tylko, że wtedy płacimy prowizję. Czasem są to spore sumy, bo np. zależą od tego, jaką kwotę wypłacisz. Nawet jeśli nie są to duże pieniądze to nie godzę się na płacenie za wypłatę własnych pieniędzy. Uważam to za mało sprawiedliwe.
3. Konto z dostępem online. Już wiele kont ma taką opcję i jest to w dobie internetu absolutną potrzebą. Dodatkowo korzystanie z usług internetowego konta jest dla banków bardziej opłacalne i tym samym dla nas też. Konto online daje nam możliwość dokonywania darmowych przelewów. Oszczędzamy dzięki temu czas i pieniądze. Nie musimy stać w kolejkach, a przypominam, że każdy rachunek zapłacony w placówce bankowej, czy pocztowej kosztuje. To jest kolejna niewątpliwa zaleta konta osobistego. Ponadto w koncie online mamy wiele użytecznych innych opcji. Jest to np. stały przelew, czyli przelew, który raz ustawimy w systemie na daną datę i co miesiąc automatycznie będą dokonywane samoistne wpłaty. To opcja dla comiesięcznych, stałych rachunków. Nie musimy o tym pamiętać, aplikacja zrobi to za nas.
4. Dodatkowe opłaty. Konto osobiste to nie tylko opłaty za wypłaty z bankomatów. Mogą to być koszty za kartę, za wpłaty gotówkowe etc. To zależy od banku. Pomimo konkurencji są jeszcze banki, które będą żerować na naszej niewiedzy.
Przy wyborze konta powinieneś być ostrożny. Sprawdzaj, szukaj, porównuj. Jak dla mnie, to banki powinny nam, klientom płacić za to, że wpłacamy im pieniądze. I rzeczywiście coraz więcej banków zaczyna tak działać. Proponują różne programy premiowe, które w swoim założeniu mają zwracać nam jakiś procent naszych wydatków, które są szczegółowo określone w danej promocji. Nie są to jakieś duże sumy, jednakże myślę, że warto pokusić się na właśnie takie konto, które by nam to oferowało.
Konto osobiste to już dziś powszechność i dlatego właśnie trzeba szukać i wybierać te najlepsze, najkorzystniejsze dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here