umowa przedwstępna
Fot. Pexels.com

Dla większości ludzi kupno nowego domu lub mieszkania oznacza długo wyczekiwany moment w życiu. Zanim jednak wprowadzimy się do nowego miejsca zamieszkania, wiele rzeczy może nie pójść po naszej myśli. Jedną z tych rzeczy może być nagła zmiana zdania przez sprzedającego, który rozmyśli się tuż przed podpisaniem umowy. Umowa przedwstępna zabezpiecza przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/umowa-przedwstepna-kupna-domu-czy-jest-potrzebna/

Czym jest umowa przedwstępna?

Jeżeli z jakiegoś powodu, podczas kupowania nieruchomości strony nie mogą natychmiast sfinalizować transakcji, mogę one zawrzeć dokument nazywany umową przedwstępną. W praktyce oznacza to, że obydwie strony zobowiązują się do podpisania umowy sprzedaży i żadna nie może się wycofać pod groźbą kary finansowej. Ma to więc na celu zapewnienie obydwu stron, że żadna nie rozmyśli się zanim ostatnie formalności nie zostaną dokonane. Po jej zawarciu sprzedający nie może zrezygnować na rzecz sprzedaży domu lub mieszkania komuś innemu a kupiec może spać spokojnie. 

Co należy brać pod uwagę przy zawieraniu umowy przedwstępnej?

Jeżeli jedna ze stron korzystała z usług agencja nieruchomości może się spodziewać, że dostarczy ona wzór umowy i zadba o wszystkie formalności. W innym wypadku należy dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie zapisy w umowie były jasne, klarowne i pozostawały w zgodzie z kodeksem prawa cywilnego.

Umowa powinna zawierać precyzyjnie opisany przedmiot umowy sprzedaży czyli opis kupowanej nieruchomości. Powinny się w niej znaleźć również cena nieruchomości na którą przystały obie strony. Należy podać strony umowy czyli to między jakimi osobami zawarta została taka umowa. Warto również określić uzgodniony termin zawarcia umowy przyrzeczonej (finalnej) chociaż nie jest to wymagane przez przepisy prawa.

Umowa przedwstępna nie jest więc konieczna przy zakupie nieruchomości. Warto ją jednak zawrzeć, aby upewnić się, że transakcja dojdzie do skutku. My będziemy mogli uniknąć nieporozumień w przyszłości i cieszyć się naszym nowym domem.

Zobacz też: http://przedsiebiorczapani.pl/domy-z-bali-dlaczego-ciesza-sie-coraz-wieksza-popularnoscia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here