Panele PV

Wyczerpujące się powoli zasoby naturalne naszej planety zmusiły naukowców z całego świata do rozpoczęcia poszukiwań alternatywnych źródeł umożliwiających pozyskanie potrzebnej do życia we współczesnym świecie energii. Dzięki intensywnemu rozwojowi nauki i technologii możliwym stało się wykorzystanie jednego z największych źródeł, jakim jest Słońce.

Idea paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne, zwane panelami PV, to efekt pracy fizyków i inżynierów, którzy korzystając z osiągnięć naukowych i nieustannie aktualizowanej wiedzy na temat otaczającego nas świata, skonstruowali instalacje pozwalające na przechwytywanie promieniowania słonecznego i przekształcanie go w potrzebny w naszych domach prąd elektryczny.

Panele PV to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, dzięki któremu nie transmitujemy do otoczenia szkodliwych substancji czy znacząco spowalniamy proces kurczenia się zasobów naturalnych planety. Panele PV to także sposób na znacznie efektywniejsze zarządzanie finansami każdego gospodarstwa, a co za tym idzie, zauważalne oszczędności.

Działanie instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne to zespół połączonych ze sobą elementów zwanych panelami PV, których zadaniem jest odbieranie promieniowania słonecznego i przekształcanie go w prąd elektryczny. Cały proces polega na zderzeniu cząstki światła zwanej fotonem z krzemowym ogniwem wewnątrz panelu, co prowadzi do wprawienia w ruch elementu fotonu — elektronu. Ten właśnie ruch nazywamy przepływem prądu.

Prąd elektryczny, wytworzony podczas zderzenia fotonu z krzemowym ogniwem wewnątrz panelu nie może być od razu skierowany do zasilenia sieci elektrycznej, ponieważ wytworzony w tym procesie prąd ma napięcie stałe. By uzyskać prąd zmienny, bezpieczny dla wszelkich używanych w gospodarstwie urządzeń, konieczne jest zastosowanie falownika, który takiej transformacji dokona.

Aspekt finansowy paneli PV

Zapoznając się z dostępnymi na rynku ofertami instalacji paneli PV, szybko zorientujemy się, iż to niemały wydatek. Jeśli jednak osadzimy go w odpowiednim kontekście, na pewno docenimy jego zalety.

Panele PV to sposób na zaoszczędzenie środków finansowych na poziomie blisko 80 procent w skali roku. Właściciel domu wyposażonego w panele PV jest nie tylko wytwórcą, ale i odbiorcą energii, którą może używać bez troski o wysokie rachunki, magazynować w przypadku powstania jej nadwyżki, a nawet odsprzedawać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here