Zagrożenia związane z prowadzeniem biznesu franczyzowego

Biznes franczyzowy to doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które mają dość pracy na etacie, jednak ze względu na brak odpowiedniego pomysłu lub zbyt dużą barierę wejścia i konkurencje nie chcą decydować się na otwarcie działalności gospodarczej. Franczyza to gwarancja działalności pod szyldem znanej i sprawdzonej marki, której ufają klienci. Choć sam start działalności franczyzowej jest znacznie łatwiejszy, niż rozkręcanie nowej, anonimowej jeszcze dla konsumentów marki, to jednak nie możemy ustrzec się zagrożeń i przeciwności, które mogą napotkać nawet tych przedsiębiorców, którzy zajmują się franczyzą. O jakich zagrożeniach mowa?

Sprawdzone franczyzy to podstawa

Obecnie na rynku działa ponad kilkaset sieci, które oferują przedsiębiorcom możliwość stanięcia przed własną placówką i trzymania sterów jej zarządzania. Jest to bardzo dogodna sytuacja dla przedsiębiorców szukających nowych możliwości. W praktyce możemy przebierać w praktycznie każdej branży, począwszy od gastronomii, przez motoryzację, wszelkiego rodzaju usługi, po handel detaliczny i hurtowy. Z jednej strony od takiego przybytku głowa nie boli, warto jednak dokładnie prześledzić historię interesującej nas marki pod kątem innych franczyz i ich kondycji na rynku. Nie każda działalność ma szansę na odniesienie sukcesu, szczególnie gdy planujemy otwarcie w regionie o zaostrzonej konkurencji. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy z daną marką dokładnie zweryfikujmy najbliższe otoczenie biznesowe, by nie zaliczyć bolesnego finansowo falstartu.

Dokładne ustalenie odpowiedzialności i stawek opłat franczyzowych

Każdy przedsiębiorca przed podpisaniem umowy franczyzy powinien upewnić się, że każdy aspekt tej współpracy został uregulowany przez umowę. Nie może być mowy o żadnych niedomówieniach związanych z brakiem odpowiedzialności za któryś z obszarów działania firmy. Ta kwestia nie tyczy się tylko obszaru potwierdzenia odpowiedzialności, ale też stawek opłat, które franczyzobiorca powinien cyklicznie uiszczać. Czy opłata franczyzowa jest uzależniona od poziomu sprzedaży? A może jest to stała stawka? Bez względu na to, jak wyglądają nasze ustalenia, pilnujmy prawidłowego egzekwowania wszystkich zapisów umowy.

Franczyza to wciąż duża odpowiedzialność

Wiele osób wychodzi z założenia, że rozpoczynając biznes franczyzowy, niejako wszystko poda się na talerzu. Jest to jedynie połowiczna prawda. Oczywiście, sam początek jest łatwiejszy. Franczyzobiorca otrzyma od franczyzodawcy know-how, szereg szkoleń, przekaże mu szereg wskazówek, które z pewnością ułatwią start i dalszą pracę nad firmą. Jednak podobnie jak w każdej innej firmie, również we franczyzie liczy się przede wszystkim samodzielność, samodyscyplina i konsekwencja, która prowadzi do odniesienia sukcesu. Wiele osób decyduje się na franczyzę, myśląc, że zyski przyjdą do nas same. Niestety tak to nie wygląda. Niejednokrotnie musimy uporać się z wieloma trudnościami, które umożliwią nam realizację celów biznesowych i osiąganie godnego zysku, który (warto o tym pamiętać!), jest pomniejszany o prowizję franczyzodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here