Coś dla bystrego umysłu

Analityka medyczna to studia bez wątpienia interesujące. Nie są jednak przeznaczone dla każdego. Jednak jeśli posiadasz ścisły i analityczny umysł, pasjonuje cię biologia i chemia, ale niekoniecznie marzysz o farmacji lub medycynie, to dobrze trafiłeś. A jeśli w dodatku widmo pracy w laboratorium nie napawa cię przerażeniem, to tym bardziej mam dla ciebie propozycję. Jest nią właśnie analityka medyczna.

Na początku warto powiedzieć, że studia na kierunku analityki medycznej trwają pięć lat i są – niestety – jednolite. Podzielone są także na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich obejmuje swoim zakresem przedmioty podstawowe, a wśród nich biochemię, biofizykę, biologię i chemię. Drugi natomiast blok skupia się na zajęciach kierunkowych, których celem jest przekazanie ci odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy. Wśród tych przedmiotów możemy znaleźć diagnostykę izotopową, immunologię czy też patofizjologię. Brzmi dosyć groźnie, nieprawdaż? Bez obaw, to tak tylko na początku. Nie minie bowiem pięć lat studiów, a dla ciebie te trudne pojęcia będą czymś tak normalnym i oczywistym, jak słowa, których używasz na co dzień. No a ty sam będziesz mógł podjąć pracę jako analityk medyczny. A przecież o to ci chodzi, prawda? W przeciwnym bowiem razie nie interesowałyby cię takie studia i nawet byś nie spojrzał na niniejszy artykuł.

Zapewne ciekawi cię niezwykle paląca kwestia, a mianowicie to, jakie zajęcia będziesz musiał „przeżyć” w trakcie studiowania tego niezwykle interesującego kierunku. Spieszę z wyjaśnieniem. Nie powinno być dla ciebie najmniejszą niespodzianką to, że oprócz wiedzy teoretycznej, dostarczanej poprzez liczne wykłady, zdobędziesz również niezwykle cenne doświadczenie w laboratorium. Co cię tam czeka? Nie lękaj się, same przyjemne i ciekawe zajęcia. Ot, chociażby zajmiesz się oznaczaniem parametrów biochemicznych a także poświęcisz niezliczone godziny spędzone przy mikroskopie, co pomoże ci opanować dokonywanie oceny rozmazu krwi. Natomiast w pracowni analitycznej będziesz miał możliwość sprawdzenia wszystkich tajników ludzkiego organizmu – poczynając od właściwości fizykochemicznych moczu, na diagnostyce płynu mózgowo-rdzeniowego kończąc. Brzmi ciekawie, nieprawdaż? No pewnie. Wszak to studia właśnie dla ciebie.

Oczywiście, jakoś musisz się dostać na te studia, czyż nie? Najlepiej zdać maturę, egzamin dojrzałości – w sumie jedno i to samo. A większość uczelni, oferujących analitykę medyczną, przy rekrutacji zwraca szczególną uwagę na biologię, chemię, fizykę i język obcy. Więc lepiej przyłóż się do tych przedmiotów i zdaj je należycie, jeśli myślisz poważnie o studiach na kierunku analityki medycznej.

Warto również – tak na zachętę – zdradzić ci wszelkie umiejętności, które nabędziesz jako absolwent tych studiów. A jest to przebogaty ogrom wiedzy. Będziesz wiec wiedział wszystko na temat diagnostyki laboratoryjnej, prowadzonej w zgodzie z wymogami dobrej praktyki laboratoryjnej oraz zasadami etyki zawodowej w zakresie analityki ogólnej, biologii molekularnej, chemii i biochemii klinicznej, cytologii klinicznej, diagnostyki parazytologicznej, genetyki medycznej, hematologii laboratoryjnej, immunologii, immunopatologii, mikrobiologii, serologii, toksykologii oraz transfuzjologii. Będziesz potrafił dokonywać oceny wartości diagnostycznej wyników badań oraz rozwiązywać problemy diagnostyczne w różnych dziedzinach medycyny laboratoryjnej z wykorzystaniem współczesnych źródeł informacji. Zdobędziesz wiedzę z zakresu nauk medycznych, biologicznych, biochemicznych i społecznych, a także medycyny laboratoryjnej. Potrafił będziesz rozpoznać określoną patologię lub jednostkę chorobową, a także zastosować laboratoryjne algorytmy postępowania diagnostycznego w różnych stanach klinicznych oraz wykonywać badania laboratoryjne przy użyciu metod manualnych i technik zautomatyzowanych. Prawda, że to gra warta świeczki?

Więc jeśli interesuje cię ten kierunek, a dodatkowo uważasz, iż spełniasz wszelkie predyspozycje i brak ci przeciwwskazań do jego studiowania, sięgnij sam po resztę informacji. Pomoże ci w tym tajemnicza fraza – „analityka medyczna studia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here