Czym jest marketing internetowy i jakie są jego formy

Marketing internetowy to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele zagadnień. Zaliczamy do niego zarówno pozycjonowanie w wyszukiwarce, jak i marketing w mediach społecznościowych. To jednak nie wszystko, bo do dyspozycji są również kampanie reklamowe z wykorzystaniem influencerów i wiele innych mniej popularnych możliwości. Czym charakteryzują się poszczególne formy i która z nich jest najskuteczniejsza?

Strona internetowa i jej pozycjonowanie to podstawa

Firmowa strona WWW to wspaniała wizytówka. W dzisiejszych czasach posiadanie strony to właściwie norma jednak nie każdy wykorzystuje jej potencjał. Wiele biznesów ma swoje strony, jednak są one jedynie dla zasady. Często brakuje im odpowiedniej optymalizacji, co ogranicza docieranie do nowych klientów. Strona internetowa może być świetnym narzędziem służącym do promocji firmy, jednak należy pamiętać o jej prawidłowym wyglądzie i aktualizowanych treściach.

Odpowiednie treści są ważnie z punktu widzenia odbiorców, ale również pozwalają stronie uzyskiwać wysokie pozycje w wyszukiwarce. Wyszukiwarka internetowa działa na zasadzie katalogu stron. Wpisując określoną frazę, wyświetla się wiele różnych portali czy blogów, na których dana fraza występuje. Zadaniem wyszukiwarki jest dostarczenie odbiorcom jak najlepszych informacji. Z tego względu na stronie firmowej powinny znajdować się treści, które są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki oraz wartościowe dla użytkowników. Takie działanie sprawi, że firma może pozyskać wielu nowych klientów przy pomocy organicznego ruchu pochodzącego z wyszukiwarki.

Media społecznościowe, czyli nowy standard w marketingu

Coraz więcej firm decyduje się również na prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Tutaj sprawa wygląda analogicznie jak w przypadku strony internetowej. Samo posiadanie mediów społecznościowych nie daje zbyt wielkiej wartości. Gdyby było inaczej, to firmy nie zatrudniałyby osób zajmujących się tylko marketingiem w mediach społecznościowych. Ofert pracy na stanowisku social media specialist jest jednak coraz więcej, co pokazuje, jak dużym wyzwaniem jest skuteczny marketing w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe opierają się na budowaniu relacji oraz pozyskiwaniu prawdziwych fanów dla marki. Takie działanie jest możliwe poprzez regularną aktywność i dobrze opracowaną strategię. W obecnych czasach firmy są coraz bliżej klientów, a najwierniejsi z nich stają się prawdziwymi orędownikami marki.

Dodatkowe informacje: Zobacz case study pozycjonowanie Warszawa i dowiedz się, jak wygląda pozycjonowanie od środka.

Czym jest influencer marketing?

Marketing w internecie nie zawsze wymaga własnych kanałów komunikacji. Przykładem może być wykorzystywanie influencer marketingu, kiedy kampanię reklamową kieruje się do społeczności za pośrednictwem jakiegoś internetowego celebryty. Takie rozwiązanie pozwala za opłatą wykorzystać cudze zasoby, co często dużo szybciej prowadzi do pożądanych efektów. Budowanie własnej społeczności długoterminowo może przynieść lepsze efekty, jednak jest to proces długotrwały. Czasami znacznie prościej zapłacić i od razu dotrzeć ze swoją ofertą do tysięcy ludzi.

Wykorzystywanie influencerów jest coraz powszechniejsze. Internetowi celebryci pojawiają się nawet w programach telewizyjnych, co pokazuje, jak ogromna jest ich rozpoznawalność. Zdecydowanie warto uwzględnić takie rozwiązanie w swojej strategii marketingowej.

Jaka forma marketingu internetowego jest najskuteczniejsza?

Na takie pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Różne formy mają zastosowanie w różnych branżach. O ile strona internetowa może być uniwersalnym wyborem, tak skorzystanie z influencerów będzie łatwiejsze na przykład w branży rozrywkowej niż w rolniczej. Z pewnością należy dobrać formę marketingu do danej marki. Do tego celu warto sporządzić kompleksową strategię marketingową, w której znajdą się między innymi informacje na temat wykorzystywanych kanałów czy potrzebnych zasobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here