Kadry i płace w Twoim przedsiębiorstwie

Masz świetny pomysł, chcesz założyć firmę i zatrudnić pracowników? A może masz już firmę i zastanawiasz się, w jaki sposób usprawnić jej funkcjonowanie? Prowadzisz własne przedsiębiorstwo sam czy też ze wspólnikiem?
Jeżeli chociaż na jedno pytanie dopowiedziałeś tak, to poświęć chwilkę na przeczytanie tego tekstu. Każda osoba, która prowadzi dobrze prosperujące przedsiębiorstwo wie, jak ważna jest właściwa organizacji firmy i jej struktura. W dobrze prosperującym przedsiębiorstwie muszą być zatrudnieni różnego rodzaju pracownicy. Rodzaje stanowisk są różne w zależności od tego czym zajmuje się dana firma. Są jednak osoby, które są potrzebne w każdej branży. Do takich pracowników należą osoby zajmujące się kadrami i płacami.
Mamy tu kilka możliwości. Pierwsza najbardziej oczywista to zatrudnienie w odpowiednim wymiarze czasu pracy osoby do obsługi kadr oraz jednej lub kilku osób do obsługi księgowej naszego przedsiębiorstwa.
Jest to najpowszechniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie.
W ostatnim czasie na popularności wśród przedsiębiorców zyskuje bowiem outsourcing kadr i płac.
Jakie są różnice pomiędzy oboma rozwiązaniami i komu, które bardziej się opłaca? Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Jak już wspomniano powyżej rozwiązanie tradycyjne polega na zatrudnieniu osoby do obsługi kadr oraz księgowości. Jeśli mamy niewielkie przedsiębiorstwo może to być jedna osoba. Jeśli jednak zatrudniamy większą liczbę pracowników, warto rozdzielić te zadania pomiędzy różnych pracowników, kadry zazwyczaj spokojnie jest w stanie obsłużyć jeden pracownik. Jeżeli nasze przedsiębiorstwo generuje dużą liczbę faktur i dokumentów księgowych, do tego część swojej działalności opiera na różnego rodzaju projektach i grantach dobrze jest zbudować dział księgowości składający się z kilku pracowników.
Oczywiście zatrudnienie kilku osób generuje spore koszty związane z koniecznością zapłaty wynagrodzenia, kosztami utrzymania pracowników, koniecznością zakupu i utrzymania specjalistycznego oprogramowania komputerowego do obsługi kadr, płac i księgowości.
Jeżeli nasze przedsiębiorstwo nie jest duże, lub dopiero się rozwija może być nas po prostu nie stać na poniesienie takiego kosztu. Możemy również nie potrzebować zatrudnienia dodatkowo kadrowej i księgowej. Sytuacja taka może mieć miejsce jeśli nasze przedsiębiorstwo zatrudnia jedynie kilku pracowników, a liczba faktur i dokumentów księgowych do rozliczenia nie jest zbyt duża.
Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest właśnie outsourcing kadr i płac. Na rynku jest wiele firm oferujących tego typu usługi. Niektóre w swojej ofercie maja tylko outsourcing kadr inne samych płac, są jednak również takie, które zapewnia kompleksową obsługę naszego przedsiębiorstwa.
Jakie korzyści niesie ze sobą outsourcing kadr i płac dla niewielkich przedsiębiorstw? Przede wszystkim jest to olbrzymia oszczędność. Osoby zajmujące się kadrami i płacami są to specjaliści cieszący się z dużego zapotrzebowania na swoje usługi, a co za tym idzie koszty ich zatrudnienia są wysokie. Trudno się tu zresztą dziwić, odpowiedzialność jaka ciąży na głównym księgowym, ciągła zmiana przepisów powodują, że to zawody dobrze płatne.
Niewielkie przedsiębiorstwo, o nieskomplikowanej polityce zatrudnienia (praca na jedna zmianę, od poniedziałku do piątku, niezatrudniająca kierowców, nauczycieli i innych grup zawodowych, których dotyczą nietypowe przepisy o zatrudnieniu) spokojnie mogą zdać się właśnie na outsourcing kadr.
Outsourcing kadr polega na zleceniu firmie zewnętrznej obsługi naszych pracowników pod katem kadrowym – obliczanie czasu pracy, wymiaru urlopu prowadzenie teczek z danymi osobowymi pracowników, wystawianie skierowań na badania okresowe, świadectw pracy, obliczanie czasu pracy jaki należy przepracować do przejścia na emeryturę, ewidencja czasu pracy pracowników.
W firmie zewnętrznej jeden pracownik do którego obowiązków należy outsourcing kadr jest w stanie obsłużyć klika małych przedsiębiorstw.
Jeżeli zlecimy outsourcing kadr koszty które poniesiemy będą niższe niż jeżeli zatrudnimy pracownika na etat.
Opłata za outsourcing kadr zależna jest między innymi od tego ilu pracowników zatrudnia przedsiębiorstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here