Koszty związane z własną działalnością gospodarczą

Koszty prowadzenia i zarejestrowania działalności zależą zazwyczaj od formy prawnej, jaką przyjmie nasza firma. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i sprawdzić każdą opcję. Odpowiedzmy sobie zatem na nurtujące wielu pytanie, czyli własna działalność gospodarcza koszty.

Najtańsza w rejestracji, a nawet darmowa jest na pewno jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna.

Inaczej sprawa ma się ze spółkami handlowymi, przy tego typu działalności trzeba się liczyć na wstępie z kosztami na poziomie 500 zł, czyli koszt wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i dodatkowo 100 zł można powiedzieć wpisowego, ponieważ jest to cena wpisu w tak zwanym Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Mówiąc o zakładaniu spółki, nieodłącznym jej elementem jest podpisanie umowy cywilnoprawnej, przez co dochodzi nam już kolejny koszt, czyli podatek o czynności cywilnoprawnych, który w naszym kraju to 0,5% wartości wkładu wniesionego do rejestrowanej przez nas spółki.

Gdy zakładamy spółkę, w formie aktu notarialnego wiadomą sprawą będzie też oczywiście uregulowanie wynagrodzenia dla notariusza, tutaj warto się rozejrzeć i poszukać w okolicy notariusza, który za taką przyjemność zażyczy sobie po prostu najmniej, gdyż każdy notariusz ma swoje własne stawki. Dodatkowymi opłatami będą jeszcze koszty notarialne, te koszty są już uregulowane w odpowiednich rozporządzeniach i zależą w głównej mierze do kapitału. Jeżeli mamy kapitał mniejszy od 3000 to będzie to 100 zł, natomiast jeżeli 60000 to już musimy się liczyć z kosztami na poziomie 1110 zł.

Wiemy już zatem jakie są koszty założenia działalności, ale to nie wszystko, ponieważ istnieją jeszcze koszty jej prowadzenia. I tutaj zaczyna się cała wyliczanka, która wcale krótka nie jest i wielu wpędzi o zawrót głowy. Czy jest to aż takie straszne? Pewnie na osobach, które nie boją się ryzyka, nie zrobi to większego wrażenia i uznają, że jest to tylko droga do ich wymarzonego celu, czyli własnej firmy.

Koszty założenia firmy to głównie koszty właśnie rejestracji, ale też koszty prowadzenia działalności, czyli opłaty administracyjno-skarbowe, na które składa się podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności, podatek VAT, koszty związane ze składkami na ZUS, wpłaty na PFRON, oraz bieżące koszty utrzymania firmy.

Podatek dochodowy- to wszystko to, co wpływa do naszej kasy, czyli nasz zarobek, który pomniejszamy o koszty uzyskania tego przychodu, czyli wydatki, jakie ponieśliśmy, aby ten przychód uzyskać. Formy opodatkowania to PIT, CIT, ryczałt i karta podatkowa, w zależności od formy prawnej działalności.

Podatek VAT- wynosi 23% i jest stosowany dla usług i towarów sprzedawanych wewnątrz naszego kraju.

Składki ZUS i wpłaty na tak zwany PFRON to kolejne koszty. Wpłaty na PFRON koniecznie opłacać mają te firmy, które zatrudniają u siebie min. 25 pracowników, i nie posiadają w swoich szeregach mi 6% osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Mówi o tym ustawa o rehabilitacji.

Następne opłaty, z którymi musi liczyć się przyszły przedsiębiorca to wyposażenie biura, wypłaty dla pracowników czy też lokal i jego wyposażenie. Zacznijmy zatem od początku.

Pierwsze w kolejce będą stały opłaty związane z wynajmem lokalu, tutaj koszt będzie zależny od standardu, ale i powierzchni. Zastanowić się należy, ilu będziemy chcieli zatrudnić pracowników i czy wystarczy miejsca na sprzęt. Drugą rzeczą to na pewno media takie jak prąd, woda, gaz, ale też internet, bez którego prowadzić firmy w dzisiejszych czasach się nie da. Potrzebne też będą telefony do kontaktu z klientami, za które należy płacić abonament. Jeżeli mowa o kontaktach z klientami to konieczny będzie też samochód lub samochody. Posiadając swoją firmę, trzeba się też liczyć z kosztami wyrobienia wizytówek, reklamy i czegoś jeszcze, bez czego nie będzie możliwe podpisanie umów, czyli pieczątka. Ważne też będą takie sprzęty jak drukarka, komputery założenie oraz utrzymanie konta bankowego.

Jak widzimy, pomyśleć trzeba o rzeczach wielu, głęboka kieszeń także przyda się na początku drogi, ale jak już przejdziemy przez najtrudniejsze początki, będziemy cieszyć się z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułAby leczyć społeczeństwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here