Praca na rynku IT

Młodzi ludzie, jeszcze przed wyborem szkoły średniej zadają sobie pytanie, jaki zawód wybrać, żeby w przyszłości nie narzekać na brak pracy, a jednocześnie otrzymywać z tytułu poświęcania 8h dziennie odpowiednie wynagrodzenie. Okazuje się, że świetnym wyborem może się okazać pójście w branżę IT. Nauka w zawodzie informatyka to może nie jest najłatwiejsza rzecz, a same studia wymagają bardzo ścisłego umysłu, ale w przyszłości będziemy mogli liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. W branży IT nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy, mówi się, że obecnie na rynku brakuje 50 tys. specjalistów.

Okazuję się, że wejście w branże IT jest na tyle kuszące, że wiele osób wykwalifikowanych w innej dziedzinie, postanawia się przebranżowić i zacząć zarabiać właśnie w ten sposób. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli nie posiada się najmłodszego umysłu, gdzie przyswajanie nowej wiedzy może być po prostu czasochłonne.

Ile zarabia informatyk?
Zarobki są uzależnione od konkretnej dziedziny, w jakiej się poruszamy. Należy jasno powiedzieć, że informatyka, to ogromna dziedzina wiedzy, a specjalności w niej jest naprawdę wiele.
Najprostszym przedstawicielem tej grupy zawodowej są serwisanci komputerowi oraz różni specjaliści IT, pracujący w działach pomocy pracownikom innych działów. Wiedza niezbędna do pełnienia takich funkcji nie jest duża, zazwyczaj wystarczy biegła umiejętność obsługi komputera oraz znajomość architektury elektronicznej stacji roboczych. Zarobki, jakie możemy osiągnąć, na tego typu stanowiskach, zazwyczaj nie przekracza pięciu tysięcy złotych.

Nieco lepiej cenieni na rynku są specjaliści zajmujący się sieciami komputerowymi, serwerami oraz rozproszoną infrastrukturą informatyczną. Wiedza niezbędna do pełnienia takich funkcji jest już dużo bardziej obszerna, często może wymagać ukończonych studiów wyższych, ale całość poświęcenia mogą rekompensować zarobki — sięgające często nawet dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Najpopularniejszą specjalizacją w IT są bez wątpienia programiści. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się obecnie dziedzin w informatyce. Wystarczy spojrzeć, że obecnie programy komputerowe to nie tylko te instalowane w ramach naszego systemu operacyjnego. Dynamiczne witryny i portale internetowe, coraz częściej wymagają ogromnego nakładu prac programistycznych. Jesteśmy już przyzwyczajeni do aplikacji na naszych telefonach czy tabletach, ale pojawiają się one coraz częściej na różnych innych urządzeniach, jak chociażby zegarki czy lodówki.
Zarobki w tej specjalności są bardzo podzielone, zależą od doświadczenia programisty oraz od języka programowania, jakim się posługuje. Uśredniając początkujący mogą zarobić, od 3,5 tys. złotych, a w przypadku doświadczonych inżynierów ta kwota czasami może wynosić kilkanaście tysięcy złotych.

Osobami ściśle związanymi z branżą wytwarzania oprogramowanie są też testerzy aplikacji. Jest to mniej zaawansowana grupa informatyków, gdzie nie są wymagane tak bardzo zaawansowane umiejętności techniczne, ale zarobki także dochodzą do około 10 tysięcy złotych.

Jako informatycy mogą być także postrzegani graficy komputerowi, twórcy animacji oraz filmów video, ale jednak najczęściej bardziej utożsamiamy ich z działką artystyczną niż z techniczną.

Jak widać na powyższych przykładach, zarobki w branży IT są bardzo atrakcyjne, a warunki pracy bardzo przystępne. Koszty rekrutacji pochłaniają wiele zasobów, więc firmy bardzo starają się zatrzymywać u siebie atrakcyjnych pracowników. Klimatyzacja w biurze to już standard, często do dyspozycji zatrudnionych jest konsola do gier czy piłkarzyki. Dobra kondycja jest zapewniana dzięki firmowym siłownią lub darmowym kartą sportowym.

Nieproporcjonalne zarobki są łakomym kąskiem dla osób z innych branży, którzy postanawiają zacząć się także zajmować programowaniem, niestety obecnie rynek młodszych specjalistów jest tak nasycony, że niekoniecznie musi to być łatwe zadanie. Wymarzona praca jest osiągalna dla kogoś wcześniej niezwiązanego z informatyką, ale praktycznie zawsze wiąże się to ogromem nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here