W wolnym rozumieniu telepraca oraz praca zdalna to jedno i to samo. Dla przeciętnego człowieka, oznaczają mniej więcej tyle, co wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w domu. Okazuje się jednak, że te dwa terminy nie są tożsame. W związku z obecnie panującą na świecie sytuacją większość osób pracuje zdalnie i nie oznacza to telepracy. Na czym polega ta zasadnicza różnica? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/telepraca-a-praca-zdalna-co-je-dzieli-a-co-laczy/
Praca zdalna, a telepraca – różnice
Telepraca wykonywana jest regularnie poza stałym miejscem pracy, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Osoba, która pracuje w taki sposób jest pełnoprawnym pracownikiem z pełnym prawem do wszelkich świadczeń. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić takiej osobie swobodny dostęp do firmy oraz możliwości korzystania z urządzeń i obiektów socjalnych firmy. Pracownikowi należy się też prawo do pomocy technicznej.
W przypadku kiedy telepracownik korzysta z własnego sprzętu, to powinien mieć wypłacony ekwiwalent w wysokości ustalonej w odrębnym porozumieniu. Pracodawca w każdej chwili może skontrolować efekty pracy swojego pracownika poprzez drogę elektroniczną.
Kodeks pracy – telepraca
Warto wiedzieć, że nie każda praca z domu jest formą telepracy. O telepracy możemy powiedzieć wtedy, kiedy zachodzą jej cztery podstawowe przesłanki. Są to:
- regularność jej wykonywania
- wykonywanie pracy poza zakładem pracy
- korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej
- efekty pracy, które zostają przesłane przez telepracownika przez Internet.
Jakie formy przybiera telepraca?
Możemy też ze względu na miejsce i czas wykonywania telepracy wyróżnić jej następujące formy:
- telepraca domowa – najpopularniejszy i najczęstszy występujący rodzaj telepracy, wykonywany w domu lub w mieszkaniu telepracownika
- telepraca zamienna – wykonywanie pracy na zmianę z firmie pracodawcy i we własnym domu pracownika (w systemie np. 3 dni w miejscu pracy i 2 dni w domu)
- telepraca świadczona w telecentrum – praca w punkcie znajdującym się z dala od firmy, w którym pomieszczenie biurowe może być zarówno własnością pracodawcy jak i innego podmiotu (może być to np. miejsce za granicą).
- telepraca mobilna – zyskujący na popularności rodzaj telepracy, w którym pracownik pracuje poza siedzibą firmy, ale ze względu na dużą mobilność nie może wskazać jednego konkretnego miejsca pracy.
Zobacz też: http://przedsiebiorczapani.pl/rozwiazanie-umowy-o-prace/