Wybór uczelni

Mamy karnawał, a więc także sezon studniówkowy, który trwa w najlepsze. Maturzyści na razie skupili się na przygotowaniu do hucznych zabawach, wybieraniu najpiękniejszych kreacji i najładniejszych fryzur i jeszcze nie myślą o egzaminie dojrzałości, który czeka ich niebawem. Jednak zazwyczaj jest tak, że zaraz po studniówce zaczynają oni zastanawiać się już nad wyborem dalszej drogi życiowej. Poszukują ciekawych kierunków studiów i najlepszych uczelni, po których będą mieli duże szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Już od wielu lat możemy zaobserwować, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki humanistyczne, studia artystyczne i techniczne, a także informatyka, budownictwo i dietetyka studia ekonomiczne. Coraz bardziej popularne stają się także kierunki związane z turystyką i pielęgniarstwem.
Uczelnie prześcigają się w nowych propozycjach i ofertach dla przyszłych studentów. Każdego roku wprowadzają zmiany i unowocześniają swoją ofertę kształcenia, tak by była ona dostosowana do zainteresowań młodych ludzi, potrzeb rynku pracy, a przede wszystkim, by ich absolwenci mieli jak największe szanse na rozwijającym się rynku pracy. Organizują również dni otwarte i wyjazdy integracyjne, które mają zachęcić przyszłych maturzystów do poznania i wyboru danej uczelni.
Maturzyści dokonując wyboru szkoły i kierunku studiów doskonale wiedzą, czego chcą. Oczekują, że po zdobyciu dyplomu będą mieli duże szanse na znalezienie pracy. Wierzą, że wykładowcy renomowanych uczelni przekażą im całą swoją wiedzę w ciekawy i zrozumiały sposób. Zwracają też uwagę na to, czy dana szkoła oferuje dodatkowe zajęcia, praktyki, staże albo programy wymiany studentów. Należy bowiem zauważyć, że już od kilkunastu lat wśród studentów dużym zainteresowaniem cieszy się program międzyuczelnianych wymian studentów oraz praktyki za granicą. Program ten daje młodym ludziom wiele możliwości. Wyjeżdżają oni na kilka miesięcy lub nawet na rok do zagranicznej uczelni, z którą współpracuje ich macierzysta szkoła. Tam kontynuują naukę na swoim kierunku, a dodatkowo mogą zwiedzać nowe miejsca i doskonalić język obcy, a także mają szansę poznać innych młodych ludzi, nową kulturę i obyczaje, a także odbyć staż w zagranicznej firmie albo spróbować pracy za granicą i dorobić trochę dodatkowych pieniędzy do stypendium.
Podkreślić należy, że doświadczenie zdobyte podczas zagranicznej wymiany jest bezcenne. Wielu studentów, którzy uczestniczyli w takich programach i wyjeżdżali za granicę nawiązało kontakty z tamtejszymi firmami, w których mieli szansę odbywać praktyki albo staże. Natomiast po zakończeniu studiów podejmowali z nimi współpracę gospodarczą albo wyjeżdżali tam i zaczynali pracować na etacie.
Programy studenckiej wymiany stały się bardzo popularne, ponieważ dają studentom naprawdę duże możliwości oraz rozwijają ich wiedzę i umiejętności. Dodatkowo uczestnictwo w takim programie bardzo ładnie wygląda w cv. Przyszli pracodawcy zwracają bowiem uwagę na aktywność, zaangażowanie i zdobyte w trakcie studiów doświadczenie, ponieważ tego samego oczekują od swych pracowników. Ponadto przedsiębiorcy chętniej zatrudniają osoby, które mają doświadczenie w pracy za granicą, ponieważ liczą na to, że osoby te wykorzystają zdobyte tam umiejętności albo nawet kontakty.
Obecnie coraz więcej rodzimych uczelni chętnie podejmuje współpracę z zagranicznymi szkołami, aby zwiększyć swą atrakcyjność i przyciągnąć nowych studentów, ale przede wszystkim, by dać im większe szanse nauki i rozwoju zawodowego. Prócz wymiany studentów, uczelnie zapraszają również zagranicznych wykładowców, by poprowadzili różnego typu warsztaty, prelekcje czy badania.
Przy wyborze uczelni maturzyści, oprócz walorów naukowych, zwracają również uwagę na dodatkowe atrybuty takie jak dostęp do akademików, klubów studenckich i obiektów sportowych. Bardzo istotnym czynnikiem, na który patrzą przyszli studenci jest również sytuacja na miejscowym rynku pracy, albowiem chcą oni mieć możliwość podjęcia dodatkowej pracy w toku studiów oraz odbycia praktyk zawodowych i stażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here