Czy nauka języków online jest lepsza niż stacjonarna

W ostatnich latach coraz więcej rzeczy robimy online – pracujemy oraz uczymy się zdalnie. Internet umożliwia między innymi udział w kursach językowych. Czy to faktycznie lepsza alternatywa od szkoleń stacjonarnych?

Nauka języka obcego – online czy stacjonarnie?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nauka języków obcych stacjonarnie to zdecydowanie lepsza opcja. Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy do niej bardziej przyzwyczajeni. Poza tym mamy bezpośredni kontakt z nauczycielem oraz możemy liczyć na interakcję z grupą. Sęk w tym, że spotkania online również dają taką możliwość. Za pomocą kamery oraz mikrofonu możemy się widzieć z lektorem i innymi uczestnikami kursu. Nie ma problemu, aby zadawać pytania, czy przeprowadzać wzajemne konwersacje.

Kursy językowe online nie wymagają jednak dojazdów, które często są zwyczajnie stratą czasu. Osoba uczęszczająca na lekcje nie jest zmęczona staniem w korku czy długim spacerem w deszczu, dzięki czemu może lepiej się skupić na zajęciach. W domu zwykle czuje się ona także swobodniej, może usiąść wygodnie i napić się ulubionej herbaty. Inną zaletą zajęć zdalnych jest to, że lektor może w ich trakcie wykorzystywać różne gry oraz narzędzia multimedialne. Łatwiej także o 100% frekwencję – nawet jeśli jesteśmy poza domem, to wciąż mamy opcję uczestnictwa w lekcji.

Kurs językowy zdalnie – czy to ma sens?

Niektóre osoby zwracają uwagę na to, że nauka języków obcych online jest mniej angażująca. Kursant jest narażony w domu na więcej rozpraszających bodźców, może czuć się także bardziej rozleniwiony z racji tego, że dom kojarzy mu się z odpoczynkiem. Czy to jednak środowisko decyduje o naszym zaangażowaniu? Być może częściowo tak, ważniejsza jednak jest zdecydowanie motywacja. To właśnie ona decyduje o tym, czy znajdujemy siłę do wykonywania żmudnych zadań gramatycznych, czy powtarzania słówek. Poza tym dużą rolę ogrywa również sam lektor oraz jego sposób prowadzenia zajęć. Jeśli stosuje on ciekawe metody, uczniowie w naturalny sposób są bardziej zainteresowani treścią lekcji. Pod tym względem dobry lektor online sprawdzi się o wiele lepiej niż nudny nauczyciel w klasie.

Kursy językowe online jak te w szkole Akcent są równie skuteczne co stacjonarne. Warto pamiętać, że to nasza samodzielna praca w dużej mierze decyduje o postępach, a zajęcia są formą nabywania wiedzy oraz jej systematyzowania. Wcale nie trzeba tracić pieniędzy i czasu na dojazdy do szkoły, aby przyswoić nowy język. Można zapisać się na kurs zdalny, włączyć laptopa o wskazanej godzinie i zacząć naukę pod czujnym okiem lektora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here