Inwestowanie w akcje na GPW

Bardzo wysoka inflacja oraz wyjątkowo niskie oprocentowanie kont oszczędnościowych czy lokat powoduje, że wiele osób decyduje się na ulokowanie swojego kapitału w akcje bądź obligacje. Inwestycje giełdowe wiążą się oczywiście ze znaczącym ryzykiem, jednak mogą przynieść także wyjątkowo wysoki zysk. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad, które powinni wziąć pod uwagę początkujący inwestorzy myślący o rozpoczęciu swojej przygody z giełdą. Zapraszamy do lektury.

Jak działa giełda?

Giełda papierów wartościowych to miejsce, na którym sprzedaje i kupuje się różnorodne papiery wartościowe – przede wszystkim akcje i obligacje. Akcje emitują przedsiębiorstwa – spółki akcyjne. Osoby, które zaopatrują się w akcje spółek, stają się ich współposiadaczami. Akcjonariusze zyskują także prawo do pobierania dywidendy, czyli mają udział w zyskach osiąganych przez daną firmę. 

Możliwość uzyskania dywidendy pojawia się jednak tylko wtedy, gdy dana spółka jest rentowna, czyli jej działalność przynosi zysk. W przeciwnym razie uzyskanie korzyści finansowych z tytułu zakupu akcji będzie niemożliwe. Akcje GPW zmieniają się niejednokrotnie bardzo szybko, dlatego też bez odpowiedniego przygotowania lepiej jest nie decydować się na zakup tych papierów wartościowych. 

Co warto wiedzieć o Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie? 

GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, to jedyna giełda, która funkcjonuje w naszym kraju. Funkcjonuje ona począwszy od 1991 roku. Od listopada 2010 roku jest to spółka publiczna, a jej akcje także są notowane na parkiecie głównym. 

GPW prowadzi i organizuje obrót kapitału pomiędzy uczestnikami rynku kapitałowego. Dzięki GPW inwestorzy mogą zaopatrywać się w akcje, obligacje czy kontrakty terminowe. Wszystkie instrumenty finansowe, które są dostępne na GPW, nie mają tradycyjnej formy dokumentu – mają wyłącznie formę dokumentu online. Dzięki temu każda osoba, która założy dedykowane konto maklerskie może w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu, w szybki i bezpieczny sposób zaopatrywać się w wybrane akcje czy obligacje.

Najważniejsze jest jednak to, by przed rozpoczęciem swojej przygody na rynku akcji dokładnie poznać specyfikę tego rodzaju inwestycji a także dowiedzieć się jak najwięcej na temat spółek, których akcje chcielibyśmy zakupić. W ten sposób ograniczymy ryzyko inwestycyjne i większe będzie prawdopodobieństwo, że dzięki poczynionym transakcjom uda nam się w długoterminowej perspektywie osiągnąć zyski z tytułu posiadania konkretnych papierów wartościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here