Automatyka i robotyka

Rozpoczęcie studiów to dla wielu młodych ludzi naturalna kolei rzeczy. Oczywisty sposób na zdobycie intratnego zawodu i zaistnienie na rynku poszukiwanych pracowników. Kluczową kwestią pozostaje wybranie odpowiedniego kierunku. Takiego, który będzie zgodny z zainteresowaniami studenta i da szansę podjęcia rokującego na przyszłość zatrudnienia. Jednym z przyszłościowych kierunków o profilu technicznym jest robotyka i automatyka.

Na wstępie warto zaznaczyć, że z pewnością nie jest to zawód dla wszystkich. W przebrnięciu przez ciekawe, ale i stosunkowo trudne studia pomoże zamiłowanie do przedmiotów technicznych. Potrzebna będzie też wytrwałość i  samodyscyplina. Z pewnością nie zawsze będzie lekko i przyjemnie. Zniechęcać może to, że pierwsze semestry to w dużej mierze przedmioty teoretyczne. Za to później jest już tylko ciekawiej.

Jakie perspektywy daje kierunek automatyki i robotyki?

Studiowanie automatyki i robotyki jest tak samo przyszłościowe, jak studiowanie informatyki i nauka programowania. Pozwala na zdobycie zawodu z perspektywami i zapewnienie sobie stabilnego zatrudnienia. Nie powinno więc dziwić, że chętnych nie brakuje. Automatyka i robotyka łączy wiedzę z zakresu elektroniki, mechaniki oraz programowania. Jeśli któraś z tych dziedzin jest dla Ciebie szczególnie interesująca, jest spora szansa, że odnajdziesz się na tym kierunku.

Zanim zdecydujesz się aplikować na studia, rozważ możliwości, jakie mogą Ci zaoferować. A tych, jak się okazuje, jest bardzo wiele. Szerokie spektrum zagadnień poruszanych podczas zajęć pozwala absolwentom podążać w różnych kierunkach. Niekoniecznie trzeba być automatykiem, choć z pewnością jest to intratny i dający możliwości rozwoju zawód. Absolwent tego kierunku równie dobrze może zdecydować o rozpoczęciu kariery programisty, zatrudnić się w Europejskiej Agencji Kosmicznej albo rozpocząć karierę jako projektant i konstruktor urządzeń mechanicznych.

Dlaczego warto wybierać studia zgodnie z zainteresowaniami?

Poprzez wykonywany zawód można realizować swoje pasje i dążyć do samorealizacji. Warunek jest jeden. Profil studiów i perspektywy, jakie niesie ze sobą ukończenie konkretnego kierunku, powinny być zgodne z zainteresowaniami studenta. Tylko w ten sposób spełnione zostaną oczekiwania osoby, która podejmuje studia. Dlaczego warto tego dopilnować? Przede wszystkim dlatego, że praca zajmuje sporą część naszego życia. Jeśli zatem mamy w niej spędzać tak wiele czasu, warto zadbać o to, by był to czas przyjemny i pozwalał realizować pasje.

Jeśli natomiast nie jesteś przekonany, czy jest to kierunek dla Ciebie, zajrzyj na stronę Horyzont.eu. Jest to witryna Wrocławskiej Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej. Obok takich kierunków jak informatyka i bioinformatyka, można tam studiować właśnie automatykę i robotykę. Pomocne będą zarówno informacje zawarte na tej witrynie, jak i rozmowy ze studentami. W tym celu można wybrać się na uczelnię osobiście lub poszukać odpowiednich wątków na forach internetowych.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

A co po skończeniu studiów? Zdarza się, że takie pytanie w ogóle nie pada, bo absolwenci mają już jasno sprecyzowane plany. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba ukierunkowania albo pomocy przy znalezieniu pierwszej pracy. Właśnie temu służy działające przy uczelni Biuro Karier. Przedstawiona przez nie propozycja odbycia stażu może się okazać początkiem zawrotnej kariery w branży automatyki albo świecie IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here