Doradca finansowy to swego typu pośrednik między kontrahentem, pragnącym otrzymać kredyt, i bankiem, jaki udzieli go pod pewnymi warunkami. Teraz jest dosyć wysoki popyt na owego rodzaju usługi, choćby ze względu na to, iż banki wprowadzają dosyć rygorystyczne polityki przyznawana kredytów. Zwykły człowiek, jaki przeważnie nie ma tyle wolnego czasu, żeby odwiedzić każdy bank z osobna oraz wykonywać w każdym z nich następne rozmowy, często mający już za sobą parę mniej czy bardziej skrupulatnie spłacanych kredytów, chętnie korzysta z pomocy doradcy finansowego, jaki pomaga w doborze takiej propozycji atrakcyjnej pod względem ekonomicznym oraz równocześnie realnej do zrealizowania przy ujęciu osobistej sytuacji kredytobiorcy.
Kim jest doradca kredytowy?
Doradca finansowy jest agentem pomiędzy Kontrahentem, jaki stara się o otrzymanie kredytu czy innego produktu bankowego, oraz bankiem lub także odmienną firmą finansową, jaka ten artykuł może udzielić. Na dzisiejszym rynku zobaczyć można duży popyt na usługi doradcy kredytowego, ponieważ banki wprowadzają jeszcze to nowocześniejsze oraz niezwykle rygorystyczne polityki przyznawania własnych produktów. Wielu Klientów nie jest w stanie samemu uporać się z procedurami i dlatego decyduje się na pomoc specjalisty. Zadaniem doradcy kredytowego jest wybranie dla Konsumenta szczególnie atrakcyjnej oferty z tychże dostępnych w konkretnym banku, firmy finansowej czy w ogóle – na całym sektorze bankowym.
Czym różni się pośrednik kredytowy od doradcy kredytowego?
Przede wszystkim tym, iż pośrednik pobiera wynagrodzenie od banku natomiast doradca kredytowy od konsumenta. Ustawa zobowiązuje pośrednika kredytowego do zawiadomienia konsumenta o tym, z którymi firmami współpracuje oraz jaką prowizję pobiera w zamian za sprzedawane artykuły. Niewątpliwie doradca jako przedstawiciel także współdziała z bankami – o czym także informuje konsumenta – lecz, żeby nazywać się niezależnym doradcą musi proponować artykuły od większej ilości pożyczkodawców. Pośrednik kredytowy z kolei związany jest z mniejszą ilością banków oraz proponuje mniejszy obszar ofert. Porządki wprowadzone przez ustawę spowodowały, iż pośrednikiem powiązanym są przede wszystkim ogromne korporacje, jakie zatrudniają pośredników kredytowych, dla uatrakcyjnienia nazwy zawodu nazywających się specjalistami kredytowymi lub ekspertami do spraw kredytu hipotecznego. Z rynku zniknęło tymczasem wielu specjalistów, natomiast osoby, jakie mogą się nimi określić muszą spełnić szereg kryteriów. W zamian konsument otrzymuje pewność specjalnych usług z rąk indywidualnego eksperta. Należałoby jednakże zaobserwować, iż również pośrednikiem kredytowym nie może zostać każda osoba “z ulicy”. Do tego niezbędne jest zdanie m.in. egzaminu państwowego. Więc klient udając się do pośrednika także może liczyć na fachową pomoc, z tym, iż ograniczoną do mniejszej liczby pożyczkodawców od jakich przedstawiciel otrzyma prowizję.
Jak wygląda codzienna praca doradcy finansowego?
Pracując w owym fachu można liczyć na dużą dawkę swobody oraz dowolności w działaniu. Jednakże stały porządek dnia korzystnie oddziałuje na skuteczność doradcy finansowego. Niezbędnym elementem doradcy jest program spotkań. Każdego dnia doradca komunikuje się ze swoimi klientami, idzie na spotkania we wskazanym miejscu czy zaprasza ich do odwiedzenia swej siedziby. Także do normalności należy kontakt z pracownikami banków w sprawach, jakie są już na określonym, zaawansowanym etapie. W okresie, w jakim nie są przeprowadzane rozmowy, lub negocjacje, specjalista może zainteresować się oceną sytuacji danych osób szukających atrakcyjnej dla siebie oferty kredytowej. Do każdej sprawy należy przygotować obliczenia, prezentacje, konspekty, jakie przekonają konsumenta, iż powierzył własne sprawy w ręce osoby, jaka rzeczywiście stara się mu pomóc, po drugie natomiast, niezliczone materiały poprawiają także mechanizm doboru ofert oraz nasilają pełny proces pertraktacji. Obowiązkowo należy odnaleźć także czas na zbadanie zmian na rynkach finansowych oraz pieniężnych w ogóle, i w szczególności zmian w ofertach współdziałających banków.