Droga radcy prawnego

Osoba, która skończyła pięcioletnie studia magisterskie prawnicze stoi przed wyborem dalszej ścieżki kariery. Do wyboru ma aplikację adwokacką, radcowską, komorniczą, prokuratorską oraz sędziowską. Bardzo ciekawym zawodem jest radca prawny, ponieważ jest połączeniem elastycznej umowy o pracę z możliwością wykonywania działalności gospodarczej. Jest to pozytywne rozwinięcie zawodu adwokata, który niestety nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innej osoby.

Wykonywanie własnej działalności

Może on wykonywać tylko własną działalność. Radca prawny może także reprezentować swojego klienta w sądzie oraz przygotowywać oraz opiniować różne projekty. Dlatego też często zarządy spółek decydują się zatrudnić radcę prawnego, którego zadaniem jest przygotowanie projektów do reprezentowania firmy w razie problemów. W sądzie radca prawny występuje w niebieskim żabocie w połączeniu z czarną togą.

Wysokość zarobków

Oczywiście na uwagę zasługują również żarobki radcy prawnego, które zaczynają się od ośmiu tysięcy, a potrafią osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Warto zauważyć, że radca prawny może być zatrudniony na kilku stanowiskach i tym samym wykonywać kilka umów jednocześnie. Oczywiście dużym plusem jest tu mobilność radcy prawnego, który większość pracy może wykonywać zdalnie w swoim mieszkaniu. Oczywiście wyjątek stanowią sprawy w sądzie, ale te zdarzają się o wiele rzadziej niż zwyczajna, biurowa praca. Dlatego też wielu ludzi jest rozczarowanych, ponieważ oczekiwali zaciekłych rozpraw sądowych jak w filmach i serialach, a otrzymali czasami nudne, długie prezentacje wcześniej przygotowanych notatek.

Dziedziny prawa

Radca prawny może specjalizować się zarówno w prawie cywilnym jak i karnym, jednak zdecydowanie częściej można spotkać specjalistę z zakresu prawa cywilnego. Tematykę karną znacznie częściej poruszają adwokaci i dlatego też lepiej w ich kręgu szukać ekspertów z tej gałęzi prawa. Głównym zadaniem prawnika jest wykorzystanie prawa tak, żeby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć interesy swojego klienta. Czasami jest to ciężkie zadanie, ale zawsze istnieje szansa, że uda się ugrać jak najwięcej. Dlatego tak długo trzeba się uczyć, żeby zostać adwokatem, ponieważ nie jest to łatwy zawód. Wymaga on dużego doświadczenia oraz dyscypliny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here