Jak uczyć poprzez zabawę?

Zabawa to niezwykle ważny element w życiu każdego dziecka. Ta dostarcza nie tylko ogrom frajdy, ale również edukuje. Już dawno udowodniono zresztą, że najmłodsi najlepiej zapamiętują i utrwalają wiedzę właśnie poprzez zabawę. Jeśli chcielibyśmy, by maluchy przyswajały wiedzę tylko teoretyczną, nie mogłoby to trwać dłużej niż 20 minut. Dokładnie przez tyle czasu kilkulatki są w stanie skupić swoją uwagę. Zupełnie inaczej przebiega edukacja przy zastosowaniu zabaw. Co więcej, nowoczesna technologia daje przecież taki ogrom możliwości, że naprawdę opiekunowie mają z czego wybierać.

Podstawą są edukacyjne gry dla dzieci. Wśród nich możemy wybierać typowe planszówki i układanki albo zabawki interaktywne czy gadżety wykorzystującą najnowszą technologię. Tutaj wymienić możemy tzw. magiczny dywan, który coraz częściej spotkać można w przedszkolach, szkołach, na salach zabaw czy w domach kultury. Wykorzystują go nauczyciele w klasach wczesnoszkolnych, jest też doskonałym narzędziem, jeśli pod uwagę weźmiemy kryteria nauki w ramach edukacji, jaką wyznacza pedagogika specjalna.

Dzieci nie lubią nudy, a najlepiej, jeśli edukacja połączona jest z ruchem. Gdy zespołowe na świeżym powietrzu pozwalają na ich wszechstronny rozwój. Chodzi tutaj przede wszystkim o usprawnianie kondycji fizycznej, ale przekazywanie także ogólnych zasad życia w społeczeństwie. To nawiązywanie relacji z rówieśnikami, współzawodnictwo, pomoc słabszym czy zdrowa rywalizacja. Aspektów jest wiele i za każdym razem rozwój dzieci przebiega jednocześnie na wielu płaszczyznach.

Pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę może odbywać się indywidualnie albo w grupie. Zawsze należy dobrać odpowiednią zabawę edukacyjną, dopasowaną do ilości dzieci, ich wieku, stopnia rozwoju, a nierzadko również zainteresowań. Nauka liczenia podczas zabawy samochodami może bardziej spodobać się chłopcom, dobrze jest więc zwrócić na to uwagę. Do zabaw edukacyjnych należy wybierać też gadżety dobrej jakości, niektóre z nich można z łatwością wykonać samodzielnie bądź wraz z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here