Jak wygląda studiowanie na kierunku Informatyka

Młodzi ludzie po szkole średniej są kuszeni bardzo szeroką ofertą edukacyjną. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki techniczne — głównie ze względu na dobre zarobki. Wielu młodych ludzie decyduję się podjąć studia na kierunku Informatyka, jest to o tyle dobry i atrakcyjny wybór, gdyż ciągle się słyszy o zapotrzebowaniu w tej branży, dobrych zarobkach oraz komfortowych warunkach pracy.

Co trzeba zrobić, żeby się dostać na studia informatyczne?
Ten kierunek studiów jest dostępny na wielu uczelniach, z dostaniem się na uczelnie prywatne zazwyczaj nie ma większego problemu. O dostaniu się, najczęściej decyduje jedynie kolejność zgłoszeń.
Inaczej wygląda sprawa na dobrych uniwersytetach lub uczelniach technicznych — tutaj już trzeba się bardziej postarać. W klasyfikacji najczęściej jest uwzględniana punktacja uzyskana na maturze. Najwięcej punktów możemy uzyskać, mając dobre wyniki z przedmiotów ścisłych, szczególnie punktowana jest matura z matematyki rozszerzonej. Dodatkowe punkty dostaniemy za maturę rozszerzoną z fizyki lub informatyki. Dokładne przeliczniki są zazwyczaj dostępne na stronach konkretnych uczelni.

Informatyka studia dzienne czy zaoczne?
Oczywiście jak większość kierunków Informatykę także możemy studiować w trybie stacjonarnym (zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia) lub niestacjonarnym (zajęcia odbywają podczas weekendów). Musimy być świadomi, że zakres materiału na studiach niestacjonarnych może być znacznie okrojony ze względu na ograniczoną ilość godzin.
Informatykę możemy także studiować przez internet. Wiele dość dobrych uczelni oferuje taką możliwość. Większość zajęć będzie się odbywała zdalnie — na odległość. W siedzibie uczelni będziemy się musieli natomiast stawić podczas sesji na egzaminach.

Jaki tryb studiów wybrać?
Na studiach zaocznych przekazane zostanie nam mniej wiedzy, ale mamy możliwość pracowania w trakcie nauki. Wbrew pozorom to w pracy nauczymy się najwięcej. Nawet jeżeli zdecydujemy się na studia w trybie dziennym, warto mieć na uwadze, żeby jak najszybciej znaleźć zatrudnienie. Praca nawet w małej ilości godzin podczas studiów to szansa na zdobycie bezcennego doświadczenia, niezwykle przydatnego w szukaniu pracy już na pełen etat po ukończeniu nauki.

Jak wyglądają studia?
Pierwsze semestry są dość ciężkie i monotonne. Samej informatyki nie ma tak dużo. Będziemy się uczyć w dużym zakresie: analizy matematycznej czy matematyki dyskretnej. Poznamy aspekty podstaw programowania i algorytmów. Będzie to wiedza, która pozwoli nam na późniejszych semestrach dużo łatwiej wejść w bardziej zaawansowane zagadnienia. W początkowych semestrach nauki będzie także sporo fizyki. Ta wiedza przyda nam się przy późniejszych semestrach dotyczących elektroniki i układów mikroprocesorowych. Na późniejszych semestrach poznamy więcej szczegółów dotyczących konkretnych języków programowania czy zapoznamy się ze szczegółami funkcjonowania sieci komputerowych.

Gdzie możemy pracować?
Podstawowym miejscem zatrudniania informatyków są serwisy komputerowe, gdzie zajmowalibyśmy się naprawianiem komputerów i diagnozowaniem usterek w systemach operacyjnych. Ze względu na niskie zarobki nie jest to najbardziej popularny kierunek kariery wybierany przez młodych absolwentów. Sama praca też nie należałaby to najprzyjemniejszych i moglibyśmy się uskarżać na dużą monotonię.
Częstszym kierunkiem obieranym przez absolwentów jest praca przy wytwarzaniu oprogramowania. Podczas studiów dostajemy gruntowną wiedzę w obszarze programowania, więc mamy do wyboru wiele ścieżek kariery w tym zakresie. Możemy zacząć od programisty stron internetowych, aplikacji systemowych czy systemów wbudowanych i szeroko pojętej elektroniki. Praca jest dużo ciekawsza, wyzwania większe oraz odczuwalne korzyści materialne.
Po ukończeniu studiów w profilu IT będziemy także świetnie przygotowani do pełnienia obowiązków specjalisty ds. IT lub inżyniera sieci komputerowych. Jest to praca miej wymagająca i absorbująca czasowo, ale także przynosząca wymierne korzyści finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here