Praca w Grecji

Większość z nas pewnie sobie myśli, że życie i praca w wiecznie słonecznym kraju musi być piękne. Codziennie za oknem promienne słońce, bezchmurne niebo, człowiek jest pełen optymizmu. Takim miejscem jest Grecja. Jak wygląda sprawa z pracą w tym kraju?
Czasem z ciekawości można pozwolić sobie na zmianę pracy, aby móc później porównać rynek pracy grecki z polskim czy angielskim.
Na pewno trzeba się dobrze przygotować, gdyż jest to dość długa podróż. Warto mieć już przemyślane dokąd się dokładnie udamy, wcześniej załatwić sobie zakwaterowanie, chyba, że to leży w kwestii pracodawcy.
Grecy, nie mają jakiś szczególnych wymagań, co do polskich pracowników. Chyba, że szukają konkretnych osób, wyszkolonych,
z doświadczeniem do danej pracy. Natomiast bardzo często poszukują pracowników fizycznych. Cenią sobie zatem osoby słowne, terminowe, sumienne, które nie boją się ciężkiej prac oraz posiadają chęci do wykonywanych zadań.
Jest to kraj turystyczny, więc poszukiwane są osoby do pracy w hotelach, restauracjach, pubach, barach, również animatorzy do dzieci. Bardzo często też pojawiają się oferty pracy jako opiekunowie osób starszych czy opiekunki do dzieci. W większości przypadków pracodawca zapewnia wyżywienie oraz zakwaterowanie. Są to jednak oferty pracy głównie sezonowe. Również latem jest bardzo dużo ogłoszeń do pracy przy zbiorach. Takiej pracy chętnie podejmują się uczniowie i studenci, którzy wyjeżdżają tam w okresie wakacyjnym.
Minimalne wynagrodzenie w Gracji wynosi 684 euro miesięcznie.
W przeliczeniu na złotówki polskie daje to ponad 2900 złotych.
Greckie Ministerstwo Pracy cały czas stara się zwiększyć liczbę miejsc pracy oraz poprawić jakość i komfort życia.
Poza ofertami typowo turystycznymi, bardzo duże zapotrzebowanie jest także na wykwalifikowanych specjalistów służby zdrowia. Pielęgniarki i lekarze są na wagę złota.
Bardzo dużo Greków nie posiada odpowiedniego wykształcenia, tam ciągle stawia się na rolnictwo czy gastronomię. Dlatego bardzo poszukiwane są osoby z branży IT. Jeśli jesteśmy specjalistami w tym zawodzie to naprawdę z powodzeniem znajdziemy posadę, za całkiem dobre pieniądze. Programiści i graficy również.
Latem, Grecja otwiera się na pracowników zza granicy i jest wtedy zwiększone zapotrzebowanie w dziedzinie turystki. Najłatwiej znaleźć pracę w greckich kurortach, najchętniej wybieranych przez turystów, należą do nich: Kreta, Kos, Rodos, Zakyntos czy Kafalonia.
W Grecji możemy pracować bez specjalnych zezwoleń, a pracodawcy wcale nie wymagają od nas znajomości języka greckiego. Trzeba znać biegle angielski lub niemiecki, znajomość języka rosyjskiego też będzie pomocna, ponieważ wielu zamożnych Rosjan wypoczywa często właśnie w Grecji.
Szukając pracy musimy kierować się tym, czym chcemy się zajmować oraz wziąć pod uwagę wszelkie plusy i minusy.
Praca wakacyjna za barem, jest np. bardzo ciężka i wymagająca, trzeba wstawać wcześnie rano i pracować do późnych godzin nocnych, ale za to otrzymujemy całkiem wysokie napiwki, które w połączeniu
z wynagrodzeniem dają już bardzo dobrą sumę.
Koszty życia w Gracji są dość wysokie, na pewno wyższe niż w Polsce. Wynajęcie mieszkania to koszty w wysokości około 300 euro miesięcznie, jedzenie też jest dość kosztowne, bowiem obiad dostaniemy najtaniej za około 10 euro.
Praca w Grecji jest ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących poznać nowe miejsce, ludzi, doznania, podszkolić język. Nie trzeba dodawać, że Grecja to przede wszystkim piękne, malownicze widoki, wieczne słońce, niebo bez chmur i pyszna, śródziemnomorska kuchnia. Warto na początek podjąć pracę na krótszy okres, np. wakacyjny, aby sprawdzić czy czujemy się dobrze i chcemy się podjąć takiej pracy na dłużej. Natomiast pracując w okresie letnim, możemy także połączyć pracę z wakacjami. W dni wolne możemy zwiedzać Grecję lub wylegiwać się na pięknych plażach. Poznawać kulturę i smaki tego wspaniałego kraju. Na pewno jest to kwestia indywidualna i wymaga rozsądnego podejścia i przemyślenia. Niemniej jednak dla wielu osób będzie na pewno korzystnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here