Studia dla pieniędzy

Tak jak w tytule, nieraz określa się w ten sposób studia ekonomiczne. I nie ma w tym ani grama przesady, ani też niczego obraźliwego. Jeżeli więc ktoś powie, że studiuje ekonomię dla pieniędzy, po części będzie miał rację. Chyba żadna bowiem dziedzina nauki nie ma tak widocznego i bezpośredniego wpływu na życie ludzkie – i to od zarania cywilizacji. Przez to chętnych, aby zgłębiać tajniki ekonomii jest naprawdę bez liku. Czy także chcesz być jednym z nich? Jeśli tak, to zapraszam cię serdecznie do dalszej lektury. I nie martw się, czy ci się to opłaci…

Studia ekonomiczne to kierunek niezwykle wręcz rozbudowany. Jego obszar kształcenia nie zamyka się w samej jedynie ekonomii, ale obejmuje także znacznie szerszy rozstrzał zagadnień, takich jak bankowość i finanse cyfrowe, ekonometria, finanse i biznes międzynarodowy oraz finanse i rachunkowość. Już budzi to twoje zainteresowanie, prawda? No właśnie, czytaj więc dalej. Oczywistym jest fakt, że obszar dydaktyczny warunkowany jest wytycznymi konkretnej uczelni, ale jeden fakt jest niepodważalny – ekonomia występuję w ofertach dydaktycznych z największą częstotliwością.

Warto także wiedzieć, że studia ekonomiczne realizowane są w sposób dwuetapowy – dzielą się więc na pierwszy i drugi stopień. Czyli, innymi słowy, na studia licencjackie i magisterskie. Studia ekonomiczne są także bez wątpienia pewnego rodzaju procesem, podczas którego ty, drogi studencie, poznasz na początku zagadnienia podstawowe, bez znajomości których nie ma nawet co mówić o poruszaniu się w kierunku dalszego kształcenia i poznaniu trudnej nauki, co się zowie ekonomią. Na początku swojej drogi edukacyjnej poznasz więc takie zagadnienia, jak historia gospodarcza, marketing, matematyka, mikroekonomia, podstawy prawa i podstawy socjologii. Takie a nie inne zestawienie przedmiotów dobitnie świadczy o ich wzajemnym przenikaniu się, niemal niemożności oddzielnego funkcjonowania. Dalsze etapy kształcenia w zakresie ekonomii obejmują jeszcze inne zagadnienia, wśród których można wymienić finanse przedsiębiorstw, finanse publiczne, makroekonomię, podstawy rachunkowości, politykę gospodarczą oraz rynki finansowe.

Trzeba ci także wiedzieć, że jakiego kierunku związanego z ekonomią byś nie wybrał, to model kształcenia na każdym z nich jest praktycznie taki sam. Do tego niezwykle wyraźną cechą studiów o proweniencji ekonomicznej są niezwykle liczne specjalności. Proponowane są one przez każdą, oferującą studia ekonomiczne uczelnię, a można wśród nich znaleźć ekonomię przedsiębiorstwa, finanse publiczne i podatki, inwestycje kapitałowe, kierowanie małą i średnią firmą, kreowanie kompetencji menedżerskich i wiele, bardzo wiele innych, niezwykle ciekawych i przydatnych specjalności. Służą one wszystkie po to, aby nakierować studentów ekonomii – także i ciebie – na konkretne ścieżki rozwoju kariery zawodowej.

Studia ekonomiczne trwają ogólnie mówiąc pięć lat, a realizowane są w systemie trzy plus dwa. Ale o tym już chyba mówiłem. Poza tym mam dla ciebie dobrą wiadomość – zakończenie studiów rzeczywiście kończy edukację, a potem to już tylko start prosto w życie zawodowe. Żadnych zaświadczeń, kursów i tym podobnych formalności. Prawda, że pięknie?

Jak natomiast możesz się dostać na te magiczne studia? Przepustką jest egzamin dojrzałości. A na nim przede wszystkim matematyka – królowa nauk. Bez niej ani rusz. A do tego na pewno język obcy. Reszta natomiast zależy od tego, czego wymaga wybrana przez ciebie uczelnia.

Co do uczelni, na których możesz studiować ekonomię, to jest tego trochę. Jak Polska długa i szeroka, w każdym niemal mieście znajdzie się uczelnia, na której możesz studiować jakiś kierunek z zakresu ekonomii. Trochę trudno będzie ci wybrać, bo tych uczelni jest multum. A ja tym razem nie będę aż tak łaskawy i nie podam ci tu pełnego ich spisu. O to musisz się zatroszczyć sam, bo samodzielność – to cecha naprawdę niezbędna. Tak więc do roboty, mój królu złoty. A ja, po prostu, mogę ci jedynie życzyć mądrego wyboru. I powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here